3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bólu pleców

Ból pleców to częsty problem ludzi XXI wieku. Najczęściej dotyczą okolicy lędźwiowej, szyi oraz karku. Siedzący tryb pracy, mało ruchu, a może inna przyczyna? Oto 3 główne rzeczy, które powinieneś znać, gdy doskwiera Ci ten nieznośny ból.

Poznaj przyczynę

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś poznać, gdy doskwiera Ci ból pleców, to jego przyczyna. Przyczyn takiego bólu może być wiele: siedzący lub nieustannie stojący tryb pracy, mała dawka ruchu, przesiadywanie przy komputerze przez wiele godzin także po pracy, czy nawet zła pozycja do spania. Jeśli nie dbaliśmy o dobrą postawę w dzieciństwie, może to dodatkowo odbijać się na naszym zdrowiu w dorosłości. Warto więc udać się do dobrego fizjoterapeuty, aby ocenił, skąd bierze się ból, czy wystarczy dobry masaż i ćwiczenia, czy może potrzebna będzie dłuższa rehabilitacja. Bóle kręgosłupa można podzielić na: zmiany zwyrodnieniowe, bóle mięśniowe, urazy kręgosłupa, problemy z dyskiem bądź stawami międzykręgowymi. Potrzebna jest więc pomoc fizjoterapeuty, który określi, skąd bierze się konkretnie Twoja dolegliwość.

Wzmocnij mięśnie pleców

Kiedy fizjoterapeuta zlokalizuje Twój ból, będzie mógł dobrać masaż odpowiedni dla Ciebie oraz pokazać Ci ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie pleców. Ważne jest, aby korzystać z masaży systematycznie i nie zaniedbywać dobranych ćwiczeń w codzienności. Stosując się do wskazówek, będziesz mógł z czasem odczuć prawdziwą ulgę. Czas, cierpliwość i konsekwencja to trzy ważne słowa, które powinny Ci towarzyszyć podczas rehabilitacji. Warto też pamiętać, że chociaż zwykle bóle pleców nie okazują się groźnymi przypadłościami, to są i takie, które wymagają konsultacji z lekarzem. Bywa, że leczenie musi iść w parze z rehabilitacją. Dobry fizjoterapeuta na pewno dobrze doradzi na pierwszej wizycie, jakie kroki powinno się podjąć.

Zakres terapii przy bólu pleców

Przy niegroźnych bólach pleców, które są spowodowane trybem życia, wystarczą dobrze dobrane masaże. Przy problemach zdrowotnych potrzebna jest odpowiednia, dłuższa rehabilitacja. Do fizjoterapeuty możesz udać się na rehabilitację neurologiczną po udarze mózgu, przy chorobach nerwów obwodowych, chorobie Parkinsona czy też stwardnieniu rozsianym. Rehabilitacja ortopedyczna będzie obejmowała wszelkie stany po złamaniach i zwichnięciach, kolano skoczka, golfisty, biegacza, tenisisty czy też zespół cieśni nadgarstka. Do fizjoterapeuty warto udać się także przy problemach reumatologicznych i z wadami postawy. Osobny zakres ćwiczeń będzie dla kobiet w ciąży, którym także często towarzyszą bóle pleców.

Podsumowując: najlepiej udać się do specjalisty, fizjoterapeuty, aby poznać przyczynę, dobrać odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i podjąć odpowiednią terapię przy konkretnym bólu pleców. Nie warto ćwiczyć na własną rękę, bo może to przynieść więcej szkód niż pożytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here