olej z ogórecznika

Wśród wielu dostępnych na rynku olejów, olej z ogórecznika zajmuje szczególną pozycję, ze względu przede wszystkim na jego rzadkość. Olej z ogórecznika produkowany jest z nasion ogórecznika lekarskiego, rośliny wyróżniającej się niebieskimi kwiatami. Cechuje go natomiast lekko żółta barwa.

Jakie właściwości ma olej z ogórecznika?

Wyróżniają go przede wszystkim właściwości nawilżające, dzięki którym może być on stosowany przez osoby posiadające cerę suchą, wrażliwą oraz skłonną do pękania naczynek.

W oleju tym zawarte są substancje po potencjalne antyoksydacyjnym. Wyróżnić tutaj można flawonoidy, garbniki czy też kwasy organiczne. Mają one bardzo dobry wpływ na proces starzenia się komórek, ponieważ znacznie go opóźniają. Ponadto zawiera on również spore ilości witaminy C oraz składniki mineralne takie jak magnez czy też potas.

Olej z ogórecznika posiada w swoim składzie również kwas gammalinolenowy, zwany potocznie GLA. Substancję tę zalicza się do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm człowieka wytwarza ją samodzielnie, jednak w bardzo znikomych ilościach. Dlatego istnieje potrzeba spożywania jej wraz z pokarmami.

Jak przyjmować olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika można spożywać na zimno, przykładowo dodając go do sałatek bądź też różnego rodzaju past. Można również maczać w nim pieczywo i w ten sposób go dostarczać do organizmu. Jego właściwości nie są jednak odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego nie powinno się na nim smażyć.

Olej ten jest stosunkowo trudno dostępny. Obecnie można spotkać go w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością, olejarni Niwki, niekiedy także w drogeriach, a przede wszystkim w aptekach jeśli mowa o jego czystej postaci. Olej ten bowiem dodawany jest również do kosmetyków, dlatego spotykany jest w kremach, maseczkach na twarz itp.

Produkt ten dostępny jest w cenie około 20 złotych za 100 ml, w przypadku zakupu oleju nierafinowanego, tłoczonego na zimno. Olej rafinowany, można zakupić w niższej cenie, jednak jest on już pozbawiony pewnych wartości odżywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here