Co na masę

Siłownia, to dziś jedno z najbardziej popularnych miejsc, w których można zgubić zbędne kilogramy, poprawić kondycję i wytrzymałość, wyrzeźbić ciało i zadbać o sylwetkę, a także zrelaksować się, odstresować i miło spędzić czas. Ćwiczenia na siłowni mogą odbywać się w charakterze amatorskiej i lekkiej aktywności, jak również profesjonalnego i mocno wymagającego treningu. Każdy ćwiczący przed podjęciem ćwiczeń powinien określić cel, swoje możliwości, czas ćwiczenia, ilość sesji w ciągu tygodnia oraz oczekiwane efekty działania.
Trening na siłowni może być różnorodny, a jego rodzaj dostosowany do zamierzonych efektów i osobowości ćwiczącej. Rodzaje treningów na siłowni należy dostosować do płci, wieku, zamierzeń oraz upodobań sportowca.
W zależności od oczekiwanych skutków, którymi mogą być poprawa jakości życia, wzmocnienie mięśni, ogólne poprawienie kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie mięśni, nabycie siły czy odpoczęcie i zrelaksowanie się przez ruch, należy dobrać odpowiednie formy ćwiczeń indywidualnych lub grupowych.
Najbardziej popularną i powszechną formą ćwiczeń powodujących odchudzanie jest trening cardio. Jest to trening wytrzymałościowy, który może być przeprowadzany samodzielnie lub w grupie. Można stosować go w oparciu o własne doświadczenia i zebrane informacje, jak również pod okiem profesjonalnego trenera personalnego.. Trening cardio powoduje podwyższenie tętna, uruchomienia układu krążeniowo – oddechowego, a także pozytywnie wpływa na różne narządy ciała, jak i samopoczucie. Trening aerobowy, bo tak też można określić ten rodzaj wysiłku, może być wykonywany na bieżni, rowerku stacjonarnym, orbitreku czy podobnych urządzeniach. Wymaga on od ćwiczącej zaangażowania i samozaparcia. Ćwiczenia organizowane grupowo dają możliwość wspólnego dopingu oraz lepszego samopoczucia. Trening ten powinien być dostosowany do możliwości osoby ćwiczącej, ze stopniowo podwyższaną intensywnością.
Kolejnym rodzajem treningu jest trening siłowy. Jest to aktywność ukierunkowana w szczególności na wyrobienie rzeźby ciała oraz rozbudowanie tkanki mięśniowej. Ćwiczenia zazwyczaj wykonywane są kolejno na różne partie ciała, przy użyciu urządzeń o odpowiednim obciążeniu. Ciężar, ilość powtórzeń oraz czas ćwiczenia należy dostosować do możliwości oraz zaawansowania sportowca.
Trening interwałowy to także efektowny sposób na schudnięcie, a przede wszystkim poprawę wydolności. Ten rodzaj treningu uznawany jest za największego „pogromcę” tkanki tłuszczowej. Efekty poprawnie przeprowadzonych ćwiczeń powoduję bardzo szybkie rozbicie tkanki tłuszczowej i usunięcie jej z organizmu. Ćwiczenia interwałowe polegają na przeplataniu krótkich i bardzo intensywnych działań z mniej obciążającymi i umiarkowanymi aktywnościami. Trening ten wymaga od ćwiczącego dobrej formy i wydolności, a także umiejętności szybkiej regeneracji.
Osobom, którym zależy na wzmocnieniu mięśni brzucha oraz wymodelowaniu ich zalecany jest trening ABS. Ćwiczenia zaczynają się krotką ogólnorozwojową rozgrzewką, a następnie koncentrują się na specjalistycznie ukierunkowanej aktywności mięśniowej, skierowanej na mięsnie proste i skośne brzucha. Odmianą treningu ABS jest BPU, który koncentruje się na innych partiach ciała, takich jak biodra, pośladki czy uda.
TBC – to trening ogólnorozwojowy, mający na celu kształtowanie i wzmacnianie całego ciała. Jest to zestaw ćwiczeń praktycznie dla każdego, a efektem jest wymodelowanie sylwetki oraz poprawienie kondycji ruchowo – wydolnościowej. Ważną zaletą treningu TBC jest odciążenie kręgosłupa, a także różnorodność ćwiczeń, do których często wykorzystywane są akcesoria pomocnicze takiej jak hantle czy taśmy.
Lubianym szczególnie przez damskie grono ćwiczących jest trening wykorzystujący muzykę oraz układy ćwiczeń w formie tanecznej. Zumba, aerobic, salsation czy aqua zumba to świetne propozycje dla osób lubiących taniec i aktywność przy muzyce. Ćwiczenia te pozytywnie wpływają na organizm, jak i psychikę osoby ćwiczącej. Są one wszechstronne, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawy wydolności i wytrzymałości fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here