Usuwanie żylaków - skleroterapia, jak działa

Żylaki to widoczny i bolesny objaw nieprawidłowości występujących w naczyniach żylnych. Choroba ta dopada wiele osób, w szczególności kobiet, po 40 roku życia. Powstają one na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn, spowodowane niedrożnością żył głębokich. Stan taki może być spowodowany długotrwałym staniem, pracą stojącą lub siedzącym trybem życia. Brak ruchu i aktywności sportowej może znacznie przyczynić się do powstawania problemu. Jak leczyć żylaki? Czym jest skleroterapia ? Jakie występują rodzaje tego zabiegu? Jak postępować po zabiegu? Jakie mogą pojawić się powikłania?

Jak leczyć żylaki?

Powstałe żylaki można leczyć wieloma sposobami. Istnieje wiele metod domowych, jak również zabiegów, które umożliwiają swobodny przepływ krwi. Smarowanie różnymi preparatami, stosowanie środków medycznych, nie zawsze usuwa problem długotrwale. Skutecznym, efektywnym i efektownym rozwiązaniem, jest wykonanie zabiegu skleroterapii. Czym ona jest? Jak przebiega i jakie są jej efekty?

Skleroterapia – zabieg usuwania żylaków.

Skleroterapia to zabieg dedykowany osobom, u których zauważono tzw. pajączki naczyniowe, a także niektóre typy żylaków. Terapia przeznaczona jest dla pacjentów z powstałymi zmianami o niewielkim nasileniu.

Zabieg ten polega na podaniu do naczyń krwionośnych, specjalnego środka powodującego miejscowe zapalenie śródbłonka. Efektem wszczepienia substancji jest zamknięcie ściany naczynia oraz jej zwłóknienie. Czynność ta prowadzi do sterowanego wykrzepiania krwi we wnętrzu, a w konsekwencji powolnego zamykania się żylaka.

Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska, diagnoza oraz wykonanie badania USG żył. Sam zabieg polega na podaniu środka małymi, cienkimi ampułkostrzykawkami. Wkłucia są bezbolesne, a specjaliści mogą stosować maści znieczulające.

Rodzaje skleroterapii.

Skleroterapia to zabieg, który może być wykonywany na kilka sposobów. Metody te różnią się między sobą podawaną substancją oraz jej ilością. Wyróżnia się cztery główne rodzaje zabiegu:

– skleroterapia tradycyjna – wstrzyknięcie środka sklerotyzującego w postaci roztworu, pod kontrolą wzroku,

– skleroterapia piankowa – podawany środek ma postać pianki, która zapewnia lepszy kontakt środka chemicznego z naczyniem,

– mikroskleroterapia – iniekcja za pomocą cienkiej igły, w małych odstępach, co umożliwia zamykanie małych naczynek,

– skleroterapia pod kontrolą USG – zapewnia precyzyjne nakłucie głębiej ułożonych żył.

Postepowanie po zabiegu i ewentualne powikłania.

Po zabiegu skleroterapii należy:

  • stosować odpowiednie preparaty pielęgnujące,
  • unikać ciągłej pozycji stojącej,
  • unikać słońca,
  • unikać wzmożonego wysiłku fizycznego – pierwsze 2 tygodnie,
  • masować miejsca pozabiegowe,
  • odpoczywać z uniesionymi nogami.

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie, widoczne powikłania, które najczęściej występują w postaci: przebarwień, siniaków, miejscowych reakcji alergicznych, obrzęków czy boleści żył. Reakcje te są powikłaniami przejściowymi i powinny ustąpić w niedługim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here