Zdrowe jedzenie

W dzisiejszych czasach każdy z nas pragnie być „eko”, „fit”, jeść zdrowo i dbać o linię. Zadajemy sobie zatem pytanie – jak jeść zdrowo? Co musi się znaleźć w naszej diecie każdego dnia? Jakie produkty są niezbędne dla naszego organizmu.
Z pewnością zaliczamy do nich warzywa i owoce.
Skupmy się na początku na warzywach. Warzywa mają niezwykłe właściwości; potrafią zapobiegać różnego rodzaju nowotworom oraz chorobom takim jak; miażdżyca, zawały, udary, cukrzyca, przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu, regulują ciśnienie krwi. Według dietetyków, warzywa powinny się znaleźć w naszej diecie każdego dnia, właściwie w każdym typie posiłku. Zawarty w nim błonnik wpływa bardzo dobrze na nasze zdrowie, witaminy podnoszą naszą odporność i są bardzo potrzebne do walki z chorobami. Należy także pomyśleć nie tylko o tym, jak jeść zdrowo, ale także – co jeść? Które warzywa są najzdrowsze? Jest mnóstwo opcji; marchewka, kalafior, kapusta, pietruszka, brokuły, ogórki, sałata, rzodkiewka, papryka… Każde z nich dostarcza organizmowi witamin, dlatego warto je włączyć do swojej diety każdego dnia.
Od najmłodszych lat słyszeliśmy, że warto jeść owoce. One również są niezbędnym elementem zdrowego odżywiania. Owoce dodają nam energii, nawadniają organizm, przeciwdziałają chorobom (przykładowo anemii), posiadają wiele witamin i wpływają na lepsze zdrowie, poprawę kondycji skóry, włosów… Pozytywów jest bardzo wiele. Warto zwłaszcza spożywać cytrusy, gdyż posiadają w swoim składzie dużą ilość witamin, zwłaszcza witaminę C.
Pomarańcze, mandarynki, kiwi, ananas, truskawki, maliny, jagody, porzeczki – one nie tylko dobrze smakują, lecz także są bardzo zdrowe. Warto wspomnieć, że z owoców są wytwarzane także soki, koktajle witaminowe, a nawet syropy i różne leki! Te produkty są bogate w bardzo wiele składników, które wpływają korzystnie na cały nasz organizm. Sałatki owocowe mogą stanowić doskonałą przekąską, a także bombę witaminową.
Jeśli nadal zastanawiamy się, jak jeść zdrowo, powinniśmy ograniczyć spożywanie tłustych pokarmów, słodyczy, a nawet mięsa. Dietetycy uważają, że mięso powinno być spożywane jak najrzadziej – raz lub dwa razy na tydzień. Może ono bowiem prowadzić do szkód w organizmie; choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca, zakwaszenie organizmu… Warto przerzucić się na gotowane lub pieczone mięso, gdyż smażone potrawy są niewskazane w przypadku zdrowej diety. Tłuszcze mają wiele wad; przyrost wagi ciała, skłonność do chorób, w późniejszym czasie nawet może dojść do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka. Warto wybierać mięso chude, o wysokiej jakości, nawet jeśli kosztuje trochę więcej.
Kluczowym elementem w zdrowym odżywianiu może być zmiana swoich nawyków żywieniowych. Ograniczmy spożywanie soli, na kolację spożywajmy zdrowe i lekkie posiłki niskokaloryczne, przygotowujmy raz na jakiś czas koktajle z owoców, gotujmy mięso, zamiast smażyć na tłuszczu, starajmy się ograniczyć spożywanie cukru…
Ponadto warto jeść około czterech/pięciu posiłków dziennie, za to w regularnych odstępach czasu. Niezbędne jest zdrowe i sycące śniadanie, które dostarcza energii na cały dzień. Każdy kolejny posiłek warto spożywać co cztery lub co trzy godziny. Taka dieta przyspiesza metabolizm organizmu, a co ważne – reguluje poziom glukozy we krwi. To przyczynia się do redukcji zmęczenia a także do mniejszej podatności na „podjadanie”, które może wyrządzić wiele szkód…
Każdego dnia warto urozmaicać swoje posiłki, tak aby spożywać różnorodne dania. Wśród kilku grup produktów spożywczych można wyróżnić; przetwory mleczne (jogurty, maślanki), przetwory mięsne i rybne, oleje roślinne (czyli tłuszcze jadalne), tłuszcze zwierzęce (np. smalec), produkty zbożowe (makarony, kasze), wyroby cukiernicze. Tą ostatnią grupę należy zdecydowanie ograniczać.
Kolejnym zagrożeniem dla pojęcia, jak jeść zdrowo, jest oczywiście fast food. Śmieciowe jedzenie to wróg dla naszej diety, zapomnijmy więc o hamburgerach, kebabach, pizzach… One nie mają żadnych wartości spożywczych i należy ich unikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here