Korty tenisowe są dziś gęsto rozsiane po całym naszym kraju, a po rakiety tenisowe sięgają dzieci, młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Choć jeszcze do niedawna sport ten wydawał się wielu nieosiągalny, dziś bije rekordy popularności. Przyczyniły się do tego na pewno zwycięstwa Agnieszki Radwańskiej i Igi Świątek. Jakie więc korzyści niesie regularna gra w tenisa?
Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dlaczego-warto-grac-w-tenisa/
Czy gra w tenisa jest trudna?
Faktycznie, gra w tenisa do najprostszych nie należy. Szczególnie pod względem technicznym. Dlatego też na początku nauki warto skorzystać z opieki instruktora. Tenis do przede wszystkim bardzo dobra koordynacja równoczesnej pracy i rąk i nóg, co dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Ponadto liczy się w nim również odpowiednia technika chwytu rakiety oraz siła i sposób uderzenia w piłeczkę. Ale tak naprawdę wystarczy kilka godzin solidnego treningu, aby przyswoić te najważniejsze zasady, a później z powodzeniem i radością uprawiać ten sport.
Jakie korzyści płyną z gry w tenisa?
Tenis bardzo wpływa na koordynację i motorykę. Sprawia, że uczymy się szybko reagować oraz szybko przemieszczać. Ponadto szybko i często zmuszeni jesteśmy zmieniać kierunek i tempo biegu, aby na czas uderzyć w piłeczkę i odpowiednio zareagować na uderzenie przeciwnika.
Ponadto gra na korcie to też rozwój wytrzymałości i wydolności organizmu. Kształtuje mięśnie, buduje ich siłę, wzmacnia nogi i ręce. Choć należy zwrócić również uwagę na to, że lepiej kształtuje się ta strona ciała, po której trzymamy rakietę. Aby więc uniknąć dysproporcji, warto wykonywać ćwiczenia, które wspomogą także rozwój tej drugiej, mniej aktywnej w tenisie strony.
Tenis pomaga również w sprawniejszym funkcjonowaniu układu krwionośnego i układu oddechowego. Poprawia pracę płuc i serca. Wpływa pozytywnie na odpowiednie dotlenienie organizmu oraz obniża ciśnienie.
Oczywiście, niebagatelną rolę pełni też w spalaniu tkanki tłuszczowej. Tenis wiąże się z bardzo intensywnymi treningami, dlatego też zbędne kalorie są szybko spalane, a tkanka tłuszczowa znika. Ponadto wpływa również na stan naszych kości. Znacznie poprawia ich gęstość, co z kolei powoduje, że jesteśmy odporni na złamania i zmiany związane z osteoporozą.
Zobacz też: http://www.niezawal.pl/rolowanie-czyli-masaz-powiezi-w-domowych-warunkach/