Warzywa sezonowe

Warzywa to grupa roślin, stanowiąca bardzo ważną część pokarmu człowieka. W zależności od rodzaju warzyw jadalne mogą być ich bulwy, liście, korzenie łodygi, ewentualnie owoce. Stanowią one źródło witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W samej Polsce uprawia się około 50 gatunków, a biorąc pod uwagę cały świat, wykorzystywane do uprawy jest około 250 gatunków.
Możemy je spożywać surowe lub po wcześniejszej obróbce cieplnej. W pierwszym przypadku, po zjedzeniu dostarczają nam o wiele więcej potrzebnych składników odżywczych. Natomiast po poddaniu ich obróbce cieplnej, tracą one część witamin i wartościowych składników. Istnieją jednak różne możliwości, aby warzywo nadawało się do zjedzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie ugotowanie ich na parze. Najmniej korzystnym dla naszego zdrowia, będzie natomiast smażenie ich na oleju. To samo tyczy się obierania niektórych z nich ze skóry. Pamiętajmy, aby nie obierać grubo warzyw, gdyż wraz ze skórką wyrzucamy ukryte pod nią cenne witaminy. W dzisiejszych czasach do warzyw mamy ciągły dostęp dzięki supermarketom, które zapewniają ogromny wybór. Jak jednak wybierać te najzdrowsze? Zastanówmy się nad terminem warzywa sezonowe. Są to warzywa charakterystyczne dla danego okresu w ciągu roku, które warto wówczas kupować, ze względu na wartości odżywcze, a także przystępną cenę.
W zimie nie można wyobrazić sobie obiadu bez ziemniaków, które zresztą są dostępne cały rok. Podobnie jak marchew, która cieszy się równie dużą popularnością w polskich domach. Pietruszka, która należy do rodziny selerowatych, tak właśnie, jak i seler, towarzyszy nam przez cały okres zimowy. Oprócz tego styczeń, luty i marzec są miesiącami jarmużu, pieczarek, kapusty białej i pora. To oznacza, że śmiało możemy sięgać, po wyżej wymienione warzywa, w momencie, gdy wybór jest nieco bardziej okrojony. W kwietniu mamy już dostęp do nieco szerszej gamy. Dochodzi nam do wyboru pyszny pomidor, sałata, a także orzechy włoskie i laskowe. W maju możemy rozkoszować się rzodkiewką, szpinakiem, szparagami, ogórkiem i kapustą czerwoną. Te miesiące są znacznie bardziej obfite w warzywa. Następnie w czerwcu rośnie groszek cukrowy, który rewelacyjnie sprawdzi się do sałatki, ale równie dobrze smakuje sam, jedzony na surowo. Możemy też częściej zajadać się kalafiorem, szczawiem i kapustą pekińską. Kolejny miesiąc przynosi nam fasolę szparagową, koper włoski, kabaczki, a także tradycyjną fasolę. Sierpień to czas cebulę dymkę, czyli młodą odmianę cebuli. Aromatyczny czosnek, kalarepa, cukinia i papryka, to także warzywa tego miesiąca. Zaczyna się także pora grzybów: rydzów, kurek, podgrzybków i borowików. Warto też wspomnieć o dostępnych orzechach laskowych i włoskich. We wrześniu popularność zyskuje dynia, karczochy, kukurydza i pasternak, ale także w dalszym ciągu wcześniej wymienione grzyby. Październik jest miesiącem patisona, czyli odmiany dyni, a także skorzonery. Oprócz tego w październiku, ale także listopadzie i grudniu górują także inne już wcześniej wymienione warzywa, mianowicie: pomidor, seler naciowy, por i nieprzemijający ziemniak i marchew.
Warzywa to nieodłączny element diety człowieka. Możemy zrezygnować z pokarmów mięsnych, ale nie bylibyśmy w stanie utrzymać swojego zdrowia na odpowiednim poziomie bez właściwości odżywczych warzyw. Pamiętajmy, że w okresie letnim mamy ich ogromny wybór. Korzystajmy z darów matki natury. Kupując warzywa sezonowe, mamy pewność, że nie były one wytworzone w nienaturalnych warunkach. Skupmy się więc na tym, co najlepsze dla nas i w zależności od pory roku, jedzmy warzywa, które są wówczas najbardziej popularne. Kupując je zwracajmy uwagę na kraj z którego pochodzą. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie własnego ogródka, w którym mamy pewność, że wszystko jest ekologiczne i nienawożone. Jeżeli mamy tylko taką możliwość zastanówmy się nad tym. Możemy posadzić, tylko najczęściej używane warzywa, które nie wymagają dużego nakładu pracy, a wiele wniosą do naszego zdrowego odżywiania. Pamiętajmy, że na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here