Dieta bogata w białko - podstawa w utrzymaniu zdrowia

Dlaczego białko jest tak ważne w naszej codziennej diecie? Bo jest budulcem wszystkich znajdujących się w organizmie komórek, jest sycące, z powodzeniem można nim zastąpić węglowodany i tłuszcze. Dieta z uwzględnieniem dużej ilości białka jest korzystna nie tylko dla sportowców, ale także dla osób, które pragną pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Dieta bogata w białko – od czego zacząć?

Każdą dietę, którą chcemy wprowadzić, przede wszystkim powinniśmy skonsultować z naszym lekarzem. Jednak gdy tylko ten wyrazi zgodę na zwiększenie ilości białka jako makroskładników w przyjmowanych pokarmach, możemy przystąpić do planowania diety. 

w pierwszej kolejności możemy powoli zastępować niektóre składniki produktami wysokobiałkowymi. Produkty proteinowe różnią się od tych standardowych przede wszystkim większą ilością białka, na rzecz mniejszej ilości tłuszczy czy węglowodanów. Przy okazji są to produkty spożywcze, które są mniej kaloryczne – białko ma to do siebie, że jest nie tylko sycące, ale w tej samej objętości posiada dużo mniejszą wartość kaloryczną co tłuszcze i węglowodany. Takie rozwiązanie więc z powodzeniem może wesprzeć w utrzymaniu deficytu kalorycznego, a co za tym idzie redukcji tkanki tłuszczowej.    

Które produkty proteinowe wybrać?

To, które produkty proteinowe wybierzemy, jest zależne od tego, który posiłek i kiedy chcemy nimi zastąpić. Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, szczególnie po treningu – bardzo dobrym sposobem będzie sięgnięcie po batona proteinowego. Posiadają one naturalne substancje słodzące przy minimalnej ilości węglowodanów składzie, za to sporej podaży białka. Dzięki temu zapasy białka będą po treningu odbudowane, a mięśnie znacznie szybciej się regenerują. 

produkty proteinowe

Podobnie zadziałają także wszelkiego rodzaju koktajle proteinowe, które są niezbędne w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego po wysiłku. Koktajle te z powodzeniem zastąpią także niektóre posiłki w celu “zabicia” głodu podczas diety redukcyjnej, która opiera się na czerpaniu energii z zapasów tłuszczu. 

Dodatkowe zadania białka 

Ale białko to nie tylko uczucie sytości i budulec mięśni. Bierze ono udział także w produkcji hormonów, stanowią skład limfy, krwi, a także enzymów trawiennych. Zatem stały dostęp do wysokowartościowego białka jest bardzo ważny – zależą od niego wszystkie procesy zachodzące w organizmie, nawet kształtowanie się odporności. Gdzie jednak możemy znaleźć pełnowartościowe białka? Przede wszystkim w mięsie zwierzęcym, ale także w jajach, rybach i warzywach strączkowych. 

Czasem jednak nie jesteśmy w stanie dostarczyć tak dużej ilości białka organizmowi z pożywienia. Na szczęście producenci wyszli nam naprzeciw – produkty proteinowe są w stanie nadrobić ten niedobór, a przy okazji są bardzo smaczne. Całą gamę takich produktów znaleźć można na stronie https://24fitclub.pl/kategoria-produktu/herbalife/produkty-proteinowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here