Ekologiczne owoce - czy warto je kupować?

W sklepach spożywczych, obok owoców produkowanych metodami tradycyjnymi, znajdziemy również szeroki wybór owoców ekologicznych. Czym różnią się od siebie te owoce? Czy warto płacić wyższą cenę za owoce ekologiczne? Na czym polega ich uprawa?
Owoce ekologiczne pochodzą z upraw prowadzonych metodami naturalnymi. Najprościej mówiąc – do ich produkcji wykorzystywane są nawozy i środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego. Nie znajdziemy w nich więc pozostałości szkodliwych pestycydów, czy sztucznych nawozów, które w dużych ilościach wykorzystywane są niestety w rolnictwie tradycyjnym. W rolnictwie ekologicznym rezygnuje się więc z sztucznych chemikaliów na rzecz zrównoważonej produkcji, w której stosuje się płodozmian, międzyplony, mechaniczne metody ochrony roślin, a także dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych biopreparaty na bazie olejków eterycznych, wyciągów roślinnych, czy pożytecznych mikroorganizmów, konkurujących i niszczących szkodliwe bakterie, grzyby i owady. To wszystko sprawia, że na półki z ekologiczną żywnością trafiają produkty czyste i bezpieczne.
Owoce ekologiczne są więc chętnie kupowane zarówno przez osoby mające na względzie swoje zdrowie, jak i dobro środowiska naturalnego, które w ostatnich czasach jest coraz bardziej zanieczyszczone. Często także kupujemy je w trosce o zdrowie naszych dzieci. Czy jest to właściwe podejście, czy czysty marketing? Niewątpliwie warto w nie inwestować właśnie ze względu na brak wszechobecnych chemikaliów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Czy produkty ekologiczne mają więcej wartości odżywczych niż tradycyjne?
Ekologiczne owoce nie są tak dorodne i estetyczne jak tradycyjne, nie stanowi to jednak ich wady, gdyż idealny wygląd bardzo często jest wynikiem właśnie stosowania substancji chemicznych, środków ochrony roślin i środków przedłużających trwałość. Sztuczne przyspieszenie wzrostu owoców sprawia z kolei, że nie są one tak bogate w składniki odżywcze. W ośrodkach badawczych prowadzone są badania, mające na celu wykazać, czy owoce ekologiczne są rzeczywiście źródłem większej ilości składników odżywczych. Wyniki nie są jednoznaczne, udowodniono jednak, że w żywności ekologicznej znajdziemy znacznie więcej antyoksydantów, takich jak witamina C, czy beta-karoten. Dzięki tym substancjom nasz organizm chroniony jest przed działaniem wolnych rodników, przyczyniających się do szybszego starzenia organizmu oraz rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, czy choroby serca. Naukowcy prowadzą liczne badania dotyczące różnego rodzaju produktów, których wyniki nie wskazują jednoznacznie, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie produktów organicznych.
Kolejną, niewątpliwą zaletą owoców pochodzących z upraw ekologicznych, jest ich świeżość. Nie stosuje się w ich produkcji środków konserwujących, a przez to dostawy owoców organicznych do sklepów odbywają się praktycznie codziennie. Niewątpliwie ich krótszy termin przydatności do spożycia jest związany z wyższą ceną, jednak kupując je mamy pewność, że produkt jest świeży. Należy jednak pamiętać, że takie owoce trzeba spożyć jak najszybciej.
Kupując owoce ekologiczne należy sprawdzić, czy oznaczone są one odpowiednim certyfikatem, gwarantującym pochodzenie z upraw ekologicznych. Gospodarstwa ekologiczne są regularnie kontrolowane przez akredytowane przez rząd jednostki, dzięki czemu możemy mieć pewność, że ich uprawa przeprowadzana jest zgodnie z normami Unii Europejskiej.
Rośliny różnią się zdolnością do akumulacji substancji chemicznych, jeżeli więc zakup wszystkich produktów pochodzenia ekologicznego stanowi zbyt duży wydatek, warto wybrać właśnie te, w których znajdziemy najwięcej zanieczyszczeń. Wśród nich wymienić można przede wszystkim
jabłka, brzoskwinie, truskawki, nektarynki i winogrona.
Wśród najmniej zanieczyszczonych owoców wymienić można awokado, ananasy, mango, kiwi, papaję i grejpfrut. Decydując się więc na zakup owoców ekologicznych, warto zdecydować się więc w pierwszym rzędzie na owoce należące do tej pierwszej grupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here