Jakie właściwości ma ostropest plamisty

Ostropest plamisty, choć mylący z powszechnym chwastem, jest doceniany w farmacji i medycynie ze względu na swoje unikalne właściwości lecznicze. Roślina ta skrywa wiele cennych substancji, takich jak sylimaryna, olejki eteryczne, sterole roślinne oraz garbniki. Dzięki nim ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również poza nią. Jakie właściwości posiada ostropest plamisty? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty, choć wizualnie zbliżony do osetu, wywodzi się z tej samej rodziny roślin, czyli astrowatych, jednak można go z łatwością odróżnić. Charakterystyczne cechy ostropestu plamistego to fioletowe kwiaty, które pojawiają się latem oraz liście z kolczastymi brzegami, które zdobią białe plamki – to właśnie od nich roślina wzięła swoją nazwę. Wzrost ostropestu sięga zazwyczaj do 1,5 metra, choć są warianty osiągające 2 metry. 

Nie jest wybredny co do gleby, ale preferuje dobrze nasłonecznione miejsca i lepiej jest nie zraszać go zbyt mocno. Ostropest plamisty rozkwita latem, a jego kwiaty najlepiej prezentują się w lipcu i sierpniu. Po zbrązowieniu nasion, które zmieniają barwę od jasnobrązowej do czarnej, zbiera się koszyczki kwiatowe. Następnie, po wysuszeniu, nasiona są oddzielane poprzez młócenie. Mimo odporności na choroby i szkodniki, wymaga regularnego odchwaszczania przy uprawie.

Jakie są najważniejsze właściwości ostropestu plamistego?

Działanie ostropestu plamistego opiera się głównie na obecności wysokich poziomów olejków eterycznych i goryczy. Ponadto, stanowi on źródło cennego oleju, zawierającego kwas palmitynowy, linolowy i oleinowy. Olej z ostropestu przyczynia się do regeneracji skóry, rozjaśniania cery oraz przyspieszania procesu gojenia ran. Jest także skuteczny w łagodzeniu trądziku. Roślina ta jest również bogata w witaminę E, garbniki oraz sterole roślinne, które zbawiennie działają na cerę.

Dzięki zawartości tych wartościowych substancji, ostropest pomaga w obniżaniu poziomu bilirubiny we krwi oraz znajduje zastosowanie w leczeniu osteoporozy. W farmacji i medycynie cieszy się uznaniem ze względu na swoją zawartość sylimaryny, ale również ze względu na olejki eteryczne, sterole, witaminę E i olej o bogatym składzie kwasów linolowego, palmitynowego i oleinowego. Roślina ta wspiera także zdrowie wątroby, chroniąc jej tkankę oraz regenerując komórki. Ponadto, jej właściwości detoksykacyjne są korzystne w przypadku zatrucia toksynami, lekami lub alkoholem. Mogą również pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego u kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here