wysypka
fot. pixabay.com

Pokrzywka to dolegliwość, która zazwyczaj kojarzy się nam nieprzyjemnym swędzeniem, zmianą na skórze w postaci bąbli. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/sposob-leczy-sie-pokrzywke/

Sama pokrzywka ma objawy właściwie takie same jak w przypadku poparzeniu pokrzywą. Również wtedy odczuwamy bardzo nieprzyjemne i ostre pieczenie, uczucie gorąca w miejscu oparzenia, na naszej skórze pojawiają się czerwone plamy w miejscu kontaktu roślinną. 

W przypadku pokrzywki nie będącej wynikiem poparzenia przez pokrzywę zwyczajną dochodzi na skutek, różnego typu uczulenia np. na nadmierny kontakt z promieniami słonecznymi. Wywołują ją również różnego typu leki, uczulenie na pewne produkty spożywcze.  Również ukąszenia owadów powodują tego typu objawy.

Wyróżniamy dwa rodzaje pokrzywki:

  1. Pokrzywka ostra – zazwyczaj ustępuję w ciągu 48 godzin. Łatwo ją zdiagnozować, nie wymaga też ona konsultacji medycznej.
  2. Pokrzywka przewlekła – utrzymuje się zazwyczaj powyżej 6 tygodni. Jej przyczyny są o wiele trudniejsze do identyfikacji. Jej leczenie wymaga też konsultacji z lekarzem dermatologiem, który określi kierunek leczenia.

W przeważającej części przypadków objawmy pokrzywki ustępują samoistnie w krótkim czasie. 

Leczenie pokrzywki

Jeżeli chcemy złagodzić jej objawy możemy przemywać miejsc podrażnienia, chłodną czystą wodą, lub zastosować chłodzące okłady z jałowej gazy zwilżonej wodą. Nie zaleca się również zakładania zbyt ciasnych ubrań na podrażnione miejsce.

Również różnego rodzaju kosmetyki i perfumy mogą powodować dodatkowe podrażnienia. Jeżeli pokrzywka została wywołana przez alergię na pewnego typu np. produkty spożywcze należy je wyeliminować z diety.

Leczenie pokrzywki farmakologicznie występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj tylko w przypadku występowania pokrzywki przewlekłej. Jeżeli nasze objawy się przedłużają a uczucie bolesnych bąbli towarzyszyszy nam przez  kilka tygodni zapewne lekarz przepisze nam leki na antyhistaminowe. Stosowane są również dodatkowo mogą być również podawane dostanie kortykosteroidy lub też różnego typu prebiotyki lub nawet popularne wapno np. podawane w formie musujących pastylek do rozpuszczania w wodzie.

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/o-czym-moze-swiadczyc-bol-brzucha/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here