O czym muszą pamiętać osoby aktywne fizycznie

Brak ruchu to poważne ryzyko dla chorób niezakaźnych, czyli NCD, takich jak udar, cukrzyca czy rak. Wielu krajach obserwuje się spadek aktywności fizycznej. Na skalę światową, aż 23% dorosłych i ponad 81% uczniów nie spełnia minimalnych standardów ruchowych. Wprowadzenie ludzi do większej aktywności jest kluczową strategią walki z obciążeniem NCD. Na szczęście istnieje również spory odsetek osób, które regularnie trenują. O czym muszą pamiętać? Odpowiedź w poniższym artykule.

Co dają regularne ćwiczenia?

Aktywność fizyczna obejmuje wszelkie ruchy wykonywane przez mięśnie szkieletowe organizmu, które przekraczają poziom spoczynkowego zużycia energii. Może to przybierać formę konkretnego sportu czy ćwiczeń, a także innych aktywności, takich jak spacery, obowiązki domowe, prace ogrodowe czy taniec. Niezależnie od tego, czy jest to spacer, jazda rowerem do pracy i z powrotem, czy też relaksująca aktywność podczas wolnego czasu, każde z tych działań niesie ze sobą duże korzyści zdrowotne.

Przyjmuje się, że osoby w wieku od 18 do 64 lat powinny angażować się w umiarkowanie intensywną aktywność przez co najmniej 150 minut w ciągu tygodnia oraz wykonywać ćwiczenia o intensywności wysokiej przez przynajmniej 75 minut w tygodniu. Można także łączyć oba rodzaje aktywności. Aby osiągnąć najlepsze efekty dla układu sercowo-oddechowego, ćwiczenia te powinny być podzielone na sekwencje trwające co najmniej dziesięć minut.

Czy osoby chorujące powinny ćwiczyć?

Osoby, które są chore lub mają przewlekłe dolegliwości, nie powinny rezygnować z odpowiednio dostosowanej aktywności fizycznej, chyba że lekarz powie inaczej. Dla tych osób różne formy ruchu mogą działać zarówno w celach profilaktycznych, hamując rozwój choroby, jak i terapeutycznych, poprawiając stan zdrowia i jakość życia. Niemniej jednak, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, ważne jest skonsultowanie się z osobistym lekarzem.

W przypadku pozytywnej opinii ze strony lekarza, w niektórych sytuacjach warto skonsultować się z trenerem personalnym specjalizującym się w prowadzeniu treningów dla osób z określonymi schorzeniami lub ograniczeniami ruchowymi. Dotyczy to osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także zaawansowanymi problemami ruchowymi, które chcą zacząć aktywność fizyczną.

Przy wykonywaniu jakiegokolwiek sportu ważne jest, abyśmy zdrowo się odżywiali, dostarczając przy tym witaminy i minerały. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, czy przyjmujemy je w odpowiedniej ilości. Na pomoc mogą przyjść suplementy, dostępne na stronie  https://terranovapolska.pl/110-suplementy-dla-sportowcow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here