Brak ruchu to poważne ryzyko dla chorób niezakaźnych, czyli NCD, takich jak udar, cukrzyca czy rak. Wielu krajach obserwuje się spadek aktywności fizycznej. Na skalę światową, aż 23% dorosłych i ponad 81% uczniów nie spełnia minimalnych standardów ruchowych. Wprowadzenie ludzi do większej aktywności jest kluczową strategią walki z obciążeniem NCD. Na szczęście istnieje również spory odsetek osób, które regularnie trenują. O czym muszą pamiętać? Odpowiedź w poniższym artykule.
Co dają regularne ćwiczenia?
Aktywność fizyczna obejmuje wszelkie ruchy wykonywane przez mięśnie szkieletowe organizmu, które przekraczają poziom spoczynkowego zużycia energii. Może to przybierać formę konkretnego sportu czy ćwiczeń, a także innych aktywności, takich jak spacery, obowiązki domowe, prace ogrodowe czy taniec. Niezależnie od tego, czy jest to spacer, jazda rowerem do pracy i z powrotem, czy też relaksująca aktywność podczas wolnego czasu, każde z tych działań niesie ze sobą duże korzyści zdrowotne.
Przyjmuje się, że osoby w wieku od 18 do 64 lat powinny angażować się w umiarkowanie intensywną aktywność przez co najmniej 150 minut w ciągu tygodnia oraz wykonywać ćwiczenia o intensywności wysokiej przez przynajmniej 75 minut w tygodniu. Można także łączyć oba rodzaje aktywności. Aby osiągnąć najlepsze efekty dla układu sercowo-oddechowego, ćwiczenia te powinny być podzielone na sekwencje trwające co najmniej dziesięć minut.
Czy osoby chorujące powinny ćwiczyć?
Osoby, które są chore lub mają przewlekłe dolegliwości, nie powinny rezygnować z odpowiednio dostosowanej aktywności fizycznej, chyba że lekarz powie inaczej. Dla tych osób różne formy ruchu mogą działać zarówno w celach profilaktycznych, hamując rozwój choroby, jak i terapeutycznych, poprawiając stan zdrowia i jakość życia. Niemniej jednak, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, ważne jest skonsultowanie się z osobistym lekarzem.
W przypadku pozytywnej opinii ze strony lekarza, w niektórych sytuacjach warto skonsultować się z trenerem personalnym specjalizującym się w prowadzeniu treningów dla osób z określonymi schorzeniami lub ograniczeniami ruchowymi. Dotyczy to osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także zaawansowanymi problemami ruchowymi, które chcą zacząć aktywność fizyczną.
Przy wykonywaniu jakiegokolwiek sportu ważne jest, abyśmy zdrowo się odżywiali, dostarczając przy tym witaminy i minerały. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, czy przyjmujemy je w odpowiedniej ilości. Na pomoc mogą przyjść suplementy, dostępne na stronie https://terranovapolska.pl/110-suplementy-dla-sportowcow.