pomoc psychiatry

W ostatnich latach znacząco wzrósł poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego. Leczenie psychiatryczne coraz częściej nie kojarzy się już tylko ciężkimi przypadkami schizofrenii z zamkniętych oddziałów szpitalnych. Wpływ na to z pewnością mają liczne kampanie społeczne i wyznania znanych osób. Dowiedz się, w jakich sytuacjach konieczne może być skorzystanie z pomocy psychiatry.

Zaburzenia depresyjne

Depresja dotyka naprawdę wielu osób i jest określana często jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Warto jednak pamiętać o tym, że zaburzenia depresyjne mogą mieć różną postać np. sezonową, poporodową czy też lekooporną. W zależności od rodzaju depresji, jej podłoża, nasilenia i historii choroby psychiatra Bemowo może zalecić inny przebieg leczenia. Zazwyczaj wdrażana jest farmakoterapia i to właśnie dlatego konieczne jest skorzystanie z pomocy psychiatry, który jako lekarz w odróżnieniu od psychoterapeuty może przepisać niezbędne leki.

Zaburzenia nerwicowe

Do zaburzeń nerwicowych zalicza się m.in. zaburzenia lękowe oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Podstawą leczenia większości rodzajów nerwic jest psychoterapia. W niektórych przypadkach może jednak zostać wdrożona farmakoterapia, za której przygotowanie i prowadzenie są odpowiedzialni specjaliści z dziedziny psychiatrii. Najczęściej stosuje się leki przeciwlękowe lub leki antydepresyjne o podobnym działaniu.

Fobia społeczna

Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń nerwicowych i jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Sporą przeszkodą w leczeniu nerwicy społecznej jest to, że często jest bagatelizowana i mylona z nadmierną nieśmiałością. W zaawansowanym stadium zaburzenie może jednak doprowadzić w wielu przypadkach do niemal całkowitego wykluczenia z życia towarzyskiego i zawodowego. W ramach leczenia doraźnego psychiatra może przepisać leki przeciwlękowe. Z kolei w leczeniu przewlekłym często stosowane są antydepresanty dodatkowo tłumiące lęk.

Zaburzenia snu

Nie wszystkie zaburzenia snu wymagają pomocy psychiatrycznej. W lekkich stanach bezsenności krótkotrwałej lub przygodnej raczej nie będzie koniecznie rozpoczęcie farmakoterapii i może wystarczyć konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą. Z kolei w przypadku bezsenności przewlekłej o podłożu psychicznym prawdopodobnie potrzebna będzie pomoc psychiatry z sieci klinik PsychoMedic i odpowiednio dobranych leków. Dość często długotrwałe zaburzenia snu są związane z występowaniem innych problemów psychicznych np. depresji, anoreksji lub stresu pourazowego.

Zaburzenia odżywiania się

W skrajnych przypadkach zaburzeń odżywiania się często jedynym wyjściem jest leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Z kolei na późniejszych etapach anoreksji czy też bulimii lub przy wykryciu choroby w niezbyt zaawansowanym stadium zazwyczaj wystarcza sama psychoterapia bez wdrażania leków. Przy niektórych rodzajach zaburzeń odżywiania się psychiatra może zalecić jednak dodatkowo farmakoterapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here