Efektywny trening na siłowni - od czego zacząć?

Zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych sposobów na spalanie tkanki tłuszczowej na siłowni jest poprawne wykonanie tak zwanego treningu cardio. Regularny trening pozwoli nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale pozwoli również skutecznie poprawić wydolność organizmu i przyniesie wiele długoterminowych benefitów zdrowotnych. Kluczowa jednak jest w tym wypadku wiedza o tym, jak taki trening ma wyglądać, tak aby przyniósł on zamierzone efekty.

Pomimo tego, że trening cardio na siłowni stanowi stosunkowo niskie obciążenie dla organizmu, to jednak przed jego wykonywaniem istnieją pewne przeciwwskazania. Problemy z wykonaniem nawet lekkiej aktywności fizycznej będą miały osoby, które cierpią na schorzenia układu krążenia, mają problemy z sercem lub nadciśnienie tętnicze. W wypadku wystąpienia takich czynników ryzyka należy skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, który określi, czy można podjąć się tego rodzaju ćwiczeń.

Aby w pełni osiągnąć liczne korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń cardio, należy przede wszystkim wykonywać je regularnie. Przyjmuje się, że trening powinien być powtarzany co najmniej trzy razy w każdym tygodniu. Konieczne jest również, aby wysiłek trwał każdorazowo przez co najmniej pół godziny. Dopiero bowiem zaangażowanie organizmu przez taki okres czasu zmieni tempo przemiany materii i zainicjuje proces spalania zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

Ważny jest również wybór odpowiedniej formy aktywności. Zasadniczo, im większą liczbę partii mięśni angażuje dane ćwiczenie, tym lepiej. Wykorzystując całe ciało, zwiększymy efektywność treningu i szybciej zobaczymy pożądane efekty. Do najpopularniejszych ćwiczeń należy bieganie, jazda na rowerze oraz pływanie. Pływanie wykonywać możemy oczywiście jedynie na basenie, jednak posiada ono niepowtarzalne plusy. Ta forma aktywności w wyjątkowo małym stopniu obciąża stawy, dzięki czemu może stać się doskonałą alternatywą dla osób, które posiadają z nimi problem. Z drugiej strony, bieganie oraz jazda na rowerze mogą być wykonywane zarówno na zewnątrz, jak i na siłowni.

Wbrew pozorom bieganie nie jest łatwym ćwiczeniem, jakie może być wykonywane zupełnie intuicyjne. Aby biegać długie dystanse, należy najpierw poświęcić czas na naukę poprawnej formy, która pozwoli uniknąć niechcianych kontuzji. Jazda na rowerze natomiast jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy preferują wielozadaniowość, ponieważ intuicyjne i proste ruchy nóg w czasie aktywności umożliwiają oglądanie serialów lub słuchanie audiobooków. Klasyczna forma jazdy na rowerze nie angażuje jednak w dostatecznym stopniu wyższych partii mięśniowych, które też powinny zostać wykorzystane.

Jednym z mniej znanych sposobów na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej jest wiosłowanie na specjalnej maszynie, która znajduje się na większości siłowni. Takie suche wiosłowanie angażuje ponad 90% wszystkich mięśni i gwarantuje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej nawet podczas treningów realizowanych w czasie krótszym niż pół godziny. O ile wiosłowanie jest idealnym sposobem na trening cardio na siłowni, ćwiczenie to wymaga opanowania poprawnej formy, co może zając nawet kilka sesji.
Chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić swoją kondycję, warto również rozważyć udział w treningach aerobiku, które prowadzone są przez doświadczonego trenera, który tak dobiera kolejne ćwiczenia, aby osiągnąć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Zdając się na specjalistę, można czerpać pełną satysfakcję z poprawnie wykonanego treningu. Różnorodne oferty treningów dodatkowo urozmaicą regularne ćwiczenia. Aerobik obecnie wykonuje się bowiem również w wodzie oraz na rowerkach treningowych.

W czasie treningu zaleca się zwracanie uwagi na tętno i w zależności od wieku oraz od stopnia zaawansowania odpowiedni dobór tempa wysiłku. Maksymalną częstotliwość bicia serca na minutę określa się, odejmując swój wiek od 220. Tempo umiarkowanej aktywności fizycznej to natomiast około 60% tętna maksymalnego. Trening prowadzący do osiągnięcia takiej wartości jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących, które pozwoli cieszyć się z szeregu pozytywnych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here