Co jeść, żeby przytyć?

Jeśli dopiero zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z siłownią i już teraz wiesz, że nie będziesz mógł poświęcić zbyt wiele czasu na ćwiczenia, czyli chodzić do swojego klubu trzy czy cztery razy w tygodniu, na pewno próbujesz znaleźć dla siebie taki system treningowy, dzięki któremu mógłbyś osiągać różnorodne efekty. Na to pozwala tzw. trening obwodowy na siłowni. Wykorzystujesz przy nim pracę niemalże wszystkich partii mięśniowych, jednocześnie przyspieszając akcję serca i podbijając tętno, aby palić jak najwięcej kalorii. Możesz chudnąć i budować sylwetkę niemalże w tym samym czasie. To główny atut treningu obwodowego, który wydaje się być świetnym rozwiązaniem i dla osób początkujących, i dla tych zaawansowanych – wszystkich tych, którzy nie mają za wiele czasu na ćwiczenia albo chcą go maksymalnie wykorzystywać.

Istnieją różne odmiany treningu obwodowego. Zanim więc zaczniesz realizować swój nowy plan ćwiczeniowy, zapoznaj się z tymi najpopularniejszymi rodzajami i ustal, która z nich właśnie dla ciebie będzie najlepsza. To, że coś doskonale sprawdza się na twoim koledze, nie znaczy wcale, że tobie samemu da identyczne efekty. Ciała są przecież różne. Organizmy inaczej przystosowują się do konkretnych oddziałujących na nie bodźców, więc jeśli tylko zaczniesz zauważać, że pewien trening obwodowy na siłowni nie zapewnia ci odpowiednich rezultatów, spróbuj lekko go zmodyfikować albo zdecydować się na przetestowanie zupełnie innego systemu. Sprawdzaj i testuj. Nie obiecuj sobie, że wytrwasz w swoim planie przez kilka czy kilkanaście tygodni. Nawet najlepsi zawodowi sportowcy na samym początku swojej drogi poświęcają mnóstwo czasu na to, aby dopasować do siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń. To jest właśnie klucz do sukcesu – odpowiednie programowanie i zwracanie uwagi na reakcje własnego organizmu i ciała.

W większości przypadków trening obwodowy na siłowni bazuje na ćwiczeniach wykonywanych z pewnym obciążeniem. Możesz je wykonywać zarówno przy użyciu wszelkiego rodzaju ciężarów – hantli, kettli czy sztang – jak i z pomocą obciążenia tworzonego przez twoje własne ciało. Sam zdecyduj, która opcja jest dla ciebie lepsza. Oczywiście trenując na siłowni, najprawdopodobniej będziesz chciał posługiwać się wszystkimi występującymi na niej elementami wyposażenia, ale jeśli postanowisz trenować w domu, będziesz musiał albo skompletować sobie taki mały zestaw obciążeń, albo bazować na ćwiczeniach możliwych do wykonywania z obciążeniem własnego ciała. Nie da się powiedzieć, która z opcji jest lepsza. Obie mogą okazać się dobre, o ile zostaną właściwie zastosowane.

Nie każdemu jednak zależy na jakimś specjalnym rozroście sylwetki. Jeżeli odpowiada ci twoja aktualna budowa ciała i nie chcesz wcale budować masy mięśniowej, a wolisz skupić się na poprawie wydolności i kondycji, trening obwodowy też okaże się dla ciebie świetnym wyborem. Ułóż go jednak w taki sposób, aby osiągać te rezultaty, na których ci zależy najbardziej. Jeżeli w tym momencie koncentrujesz się na poprawianiu wydolności i kondycji, zastosuj krótsze przerwy między ćwiczeniami – nie powinny one trwać dłużej niż jedną minutę. Po wykonaniu jednego obwodu pozwól sobie na chwilowy odpoczynek, ale po jednej lub dwóch minutach wróć do pracy. Taki wydolnościowy trening obwodowy na siłowni jest oczywiście bardzo wymagający i męczący, dlatego też nie powinieneś wykonywać go zbyt często. Raz, a maksymalnie dwa razy w tygodniu w zupełności ci wystarczy.

Jeśli jednak nie masz pojęcia, jak samodzielnie ułożyć swój własny i dopasowany do potrzeb ciała plan treningu obwodowego, skorzystaj z pomocy trenerów personalnych. Pracują oni na wszystkich siłowniach – musisz tylko sam do nich podejść i poprosić ich o poradę, tłumacząc, na czym sam chciałbyś się skupić. W Internecie znajdziesz oczywiście wiele gotowych programów takich treningów, ale pamiętaj o tym, że nigdy nie będą one w stu procentach odpowiadać potrzebom twojego ciała. To do nich natomiast koniecznie musisz dostosować swoją aktywność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here