Żywność ekologiczna – wszystko, co warto wiedzieć

Zdrowie jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów organizmu. Ciało człowieka, któremu nie dostarczy się wszystkich istotnych dla niego składników, szybko straci na formie, a na dodatek może nabawić się wielu chorób i alergii. Niestety, tradycyjne produkty kupowane w sklepach często nie spełniają wszystkich oczekiwań pod względem wartości. Żywność ekologiczna to coraz popularniejsze rozwiązanie tego problemu. Warto rozwinąć więc tę kwestię i poznać główne informacje w jej zakresie.

Na wstępie należy wyjaśnić, że żywność ekologiczna, nazywana zamiennie jedzeniem „bio” albo „eko”, to pokarm, którego produkcja znacznie różnie się od klasycznych metod. Przede wszystkim podstawą wszystkiego jest rolnictwo ekologiczne, dające uprawy, które otrzymywane są bez chemii, a więc jakichkolwiek sztucznych nawozów czy pestycydów. Żywność ekologiczna pozwala zatem na możliwość jedzenia rzeczy zdrowych i naturalnych, które nie obniżają kondycji organizmu i nie szkodzą środowisku. Warto bowiem wskazać, że metoda ta dba o odpowiedni stan gleb, wód, powietrza oraz o biologiczną różnorodność. Ponadto produkcja tego typu to ważna sprawa także z ekonomicznego punktu widzenia – dzięki niej rozwijają się lokalni dostawcy, a całość jest niezależna od wielkich koncernów.

Wytwarzanie eko-żywności jest rzecz jasna uregulowane prawnie – w Polsce stosowne przepisy i rozporządzenia pojawiły się w roku 2004. Żywność ekologiczna to dziś szereg produktów spożywczych, które kupić można w specjalnie wyznaczonych do tego sklepach lub działach w supermarketach. Choć stosowanie jej jest coraz bardziej popularne, to jednak trzeba pamiętać, że trend ten wymaga również odpowiedniej wiedzy i świadomości. Przede wszystkim należy bardzo rozważnie wybierać produkty, sprawdzając, czy są one odpowiednio oznakowane. Symbolem unijnym, gwarantującym, że dana rzecz spełnia standardy, które pozwalają jej otrzymać miano żywności ekologicznej, jest tak zwany euroliść, czyli zielony listek, umieszczony na opakowaniu. Jeśli dany produkt go nie posiada, oznacza to, że nie jest wytworzony zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Trzeba jednocześnie wiedzieć, że część marek stosuje na pudełkach czy torebkach z żywnością hasła związane ze zdrowym jedzeniem. Zwykle jednak są to jedynie slogany, które mają spełniać funkcje komercyjne i marketingowe. Brak euroliścia oraz wymaganych certyfikatów oznacza, że nie mamy do czynienia z ekoproduktem. Oczywiście za każdym razem warto również zapoznać się ze składem i wartością odżywczą.

Jak powstaje żywność ekologiczna? Wszystko odbywa się w gospodarstwie – produkcja, która ma tam miejsce, musi spełniać odpowiednie warunki, również narzucone przez przepisy. Chodzi tu m.in. o samowystarczalność, brak wykorzystywania regulatorów wzrostu, chemii i pestycydów, ograniczenie w zakresie stosowanych maszyn, bycie przyjaznym środowisku. Bardzo istotne jest również to, by rolnictwo tego typu przyczyniało się w jakiś sposób do rozwoju danego regionu czy wsi. Warto przy tym podkreślić, że miejsca takie oraz osoby, które odpowiadają za ich prowadzenie, podlegają regularnym kontrolom. Jeśli wykażą one jakiekolwiek nieprawidłowości, placówka może mieć nieprzyjemności.

Nietrudno zauważyć, że żywność ekologiczna jest nieco droższa od tej, która została wyprodukowana sposobami konwencjonalnymi. Czy w takim razie warto ją stosować? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Eko-jedzenie to jedna z dróg do zdrowego organizmu, pozbawionego sztucznych, przetworzonych elementów. Brak toksycznych składników w tym, co się spożywa sprawia, że człowiek czuje się lepiej, rzadziej choruje, ma więcej sił, energii, a do tego ładniejszą cerę, włosy, paznokcie. Żywność ekologiczna to także sposób na walkę z alergiami oraz zaburzeniami odżywiania, otyłością czy nadwagą. Warto zatem świadomie i odpowiedzialnie selekcjonować to, co jest podstawą codziennej diety. Żywność ekologiczna spełnia wszystkie warunki do tego, aby wprowadzić ją do jadłospisu, eliminując klasyczne, wytwarzane przy użyciu chemii produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here