Czerwone warzywa

Czerwone warzywa to przede wszystkim pomidor, papryka, rzodkiewka, burak. Ciekawym jest fakt, że po kolorze warzywa można stwierdzić jaką mniej więcej grupę składników będzie ono zawierało. Czerwone warzywo oznacza zdrowy układ krwionośny, a także mniej zmarszczek.Dla osób, które chcą walczyć z procesami starzenia się w naturalny sposób jest to istotna informacja. Nie tylko czerwone warzywa są wartościowe. Mamy również inne jadalne grupy kolorystyczne: zielone, żółte, pomarańczowe, niebieskie, czarne i białe. Czerwone warzywa zawierają dużą ilość składnika zwanego likopenem. Działa on antyoksydacyjnie. Dzięki temu opóźnia proces starzenia się ciała. Ponadto ma moc obniżania złego cholesterolu. Należy również wspomnieć, że czerwone warzywa zawierają potas. Jest to składnik, który reguluje ciśnienie kwi i jest pomocny w pozbywaniu się nadmiernych ilości wody w ludzkim ciele. Wartym uwagi jest też to, że działa korzystnie na pracę serca. Czerwone warzywa mają w sobie w bardzo dużym stężeniu takie składniki jak: antocyjany i karotoneoidy.
Dzięki tym składnikom można zapewnić sobie uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że czerwone warzywa mogą przeciwdziałać nowotworom.
Czerwona papryka to bardzo cenne warzywo. Uważa się, że ma zdolność przedłużania życia. Jest zasobna w witaminę C. Mało kto wie, że ma jej trzy razy więcej niż cytrusy. Nie brakuje jej witaminy E. Prócz tych witamin czerwona papryka wspomoże działanie organizmu wapniem, manganem i żelazem. Osoby, które skrupulatnie liczą kalorie nie muszą obawiać się papryki, gdyż jest bardzo niskokaloryczna. Może nawet wspomagać chudnięcie. Zawiera kapsaicynę, która doprowadza ciało do rozgrzania, a więc prowokuje je do emitowania energii.
Czerwone warzywa nie byłyby tym samym, gdyby nie miały w swojej armii bardzo popularnego i niezastąpionego w kuchni pomidora. Pomidor ma swoim składzie potas, magnez, wapń, mangan, fosfor, żelazo, witaminę C, A i K. Potas powoduje obniżenie ciśnienia. Trzeba pamiętać o tym, że nie można mieszać pomidorów i ogórków. W ogórkach występuje enzym askorbinowy, który działa zabójczo na witaminę C, która znajduje się w pomidorach.
Burak czerwony nie jest może idealnie czerwony, ale zalicza się go do grupy warzyw czerwonych. Jest wspaniałym źródłem kwasu foliowego. Dzięki niemu można zażegnać ryzyko anemii. Jest zasobny w witaminy C, A i B1 wraz z wapniem i potasem. Zawiera betakaroten, który działa niczym filtr słoneczny i chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Betakaroten jest również ważnym antyoksydantem, który spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Czerwone warzywa są niezbędne w kuchni zarówno jaroszy, jak i osób, które nie wyobrażają sobie jadłospisu bez mięsa. Ilość zawartych w nich dobroczynnych składników wraz z walorami smakowymi sprawia, że żadna polska i nie tylko gospodyni nie zrezygnowałaby z pomidorowych sosów, sałatek, zupy z buraków czy cudownej jesiennej potrawy, jaką jest leczo. Czerwone warzywa trzeba jeść cały rok, a w szczególności w sezonie zbiorów, gdyż wtedy są nie tylko najtańsze, ale również najbardziej zasobne w swoje cudowne witaminy i minerały, które trudno byłoby znaleźć w innych produktach. Podczas gotowania warzyw trzeba trzymać się kilku prostych zasad. Aby nie stracić walorów smakowych i zdrowotnych warto je znać. Jeśli warzywa długo moczy się w owdzie, gotuje lub poddaje niskim temperaturom, trzeba liczyć się z tym, że zawarta w nich witamina C rozpadnie się. Jeżeli koniecznym jest rozdrobnienie warzywa, trzeba to zrobić tuż przed spożyciem go przy użyciu odpowiedniego narzędzia wykonanego ze stali nierdzewnej. Nie jest wskazane, by potrawy ugotowane czy pokrojone warzywa długo leżały w miejscu poddanemu promieniowaniu słonecznemu. Konserwowane warzywa będą miały mniej dobroczynnych składników, jeśli w zalewie znajduje się sól. Łosoś jest rybą, która wspaniale smakuje w towarzystwie warzyw czerwonych. Można przyrządzić łososia na oleju kokosowym i podać go z sałatką z papryki, pomidorów i sałaty pekińskiej i olejem lnianym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here