Czy warto jeść batony energetyczne?

Coraz więcej osób myśli poważniej i świadomiej o tym, co je. Niezdrowe przekąski i słodycze bywają eliminowane z diety, a ich miejsce zajmują zdrowe batony energetyczne. Czym w zasadzie są takie produkty? Czy warto je stosować? Jak wpływają na ludzki organizm?

Zdrowe batony energetyczne to produkt, który – jak nazwa wskazuje – ma dostarczać energii, a jednocześnie pozytywnie wpływać na zdrowie dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym. Ich zadaniem jest wyeliminowanie nie tylko głodu, ale dodanie sił oraz wpływ na samopoczucie, brak zmęczenia, koncentrację. Przekąska tego rodzaju to smaczna, niewielka rzecz, która idealnie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy człowiek jest poza domem, czyli np. na wycieczce, spacerze, w szkole, pracy, na treningu. Zdrowe batony energetyczne stanowią więc uzupełnienie diety, z którego korzystają sportowcy, uczniowie na przerwach, osoby zajęte czy będące aktualnie w podróży. Cechą charakterystyczną takiego produktu jest skład, który znacznie odróżnia go od zwykłej, klasycznej wersji, posiadającej mnóstwo cukru i innych, niekorzystnych elementów. W zdrowych batonach kluczową rolę najczęściej odgrywają różnego rodzaju zboża, owoce i bakalie – to właśnie one są podstawą energii, która uwalniana jest stopniowo przez dłuższy czas. Poza tym wpływają również na pracę umysłu, przez co przekąski te sprawdzają się nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale również w czasie nauki czy pracy intelektualnej.

Co zawierają zdrowe batony energetyczne? Ważnym składnikiem są tu witaminy z różnych grup, szczególnie B. Nie można zapomnieć także o magnezie, wapniu, żelazie, fosforze, potasie, kwasach foliowych i omega-3. Energia pochodzi tu z 3 głównych źródeł, którymi są tłuszcze, białka i węglowodany. Całość skomponowana jest tak, aby tworzyć optymalny dla organizmu produkt. Zdrowe batony energetyczne nie tylko nie szkodzą, ale uzupełniają niedobory, odżywiają i wpływają na proces regenerowania się tkanek mięśniowych. Krótko mówiąc – są bardzo korzystne pod wieloma względami, a ich spożywanie nie jest jedynie modnym trendem.

Wszystkie osoby, które decydują się na to, by stosować zdrowe batony energetyczne, muszą jednak pamiętać, że nie można opierać na nich swego jadłospisu, gdyż stanowić one mogą jedynie dodatek uzupełniający do podstawowej, dobrze skomponowanej diety. Umiar i rozsądek są więc bardzo istotne – trzeba mieć na uwadze, że wszystko, co jedzone w nadmiarze, może zaszkodzić. Nie inaczej jest tym razem. Przesadne ilości ziaren zbóż, owoców i bakalii mogą dać odwrotny efekt, powodując chociażby wzrost masy ciała. Jednak pojedyncza sztuka, spożywa raz dziennie, np.w ramach deseru, drugiego śniadania, podwieczorku, przerwy w pracy czy treningu – na pewno nikomu nie zaszkodzi.

Ponieważ wiemy już, że zdrowe batony energetyczne do dobry produkt, który daje sporo korzyści organizmowi, warto odpowiedzieć również na inne pytanie, które często nurtuje wiele osób. Skąd brać tego rodzaju przekąski? Oczywiście najszybszym rozwiązaniem jest ich zakup – tu jednak trzeba dokładnie sprawdzić to, co się wybiera. Często „zdrowe” wedle reklamy batony w rzeczywistości wcale takie nie są. Trzeba zatem kontrolować, czy dany produkt nie zawiera chemii, rozmaitych dodatków, ulepszaczy i cukru. Zdrowe batony energetyczne sprzedawane są dziś w coraz większej ilości sklepów. Zwykle są smaczne, a ich cena zależy od producenta – średni koszt to kilka złotych, choć kupić można również wersje za 10-20 zł. Ponieważ rośnie ich popularność, często dostępne są nawet w kioskach, małych sklepikach czy na stacjach benzynowych.

Oczywiście zdrowe batony energetyczne można również zrobić samodzielnie. Wykonanie takiej przekąski w domu nie jest trudne. Potrzebna jest chwila czasu i kilka rzeczy. Kluczowe będą oczywiście ziarna zbóż, a także orzechy, rodzynki, żurawina, słonecznik, banany, daktyle, kakao, suszone śliwki, morele czy jabłka – wedle gustu. Wiele osób chwali możliwość zrobienia własnej wersji ze składnikami, które najbardziej odpowiadają pod względem smakowym.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/miss-fit.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here