Dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna, szerzej znana jako dieta ketogeniczna, zyskuje w ostatnich miesiącach coraz większą popularność. Przechodzi na nią wielu celebrytów, którym zależy na skutecznym i szybkim spaleniu tłuszczu. Inna nazwa, często stosowana przez dietetyków i trenerów personalnych, to dieta keto albo CKD.
Gdybyś chcieli potraktować temat ogólnikowo, to dietę ketogeniczną możemy określić jako sposób żywienia, podczas którego spożywamy tylko tłuszczu. Może brzmieć to zagadkowo i podchwytliwie, bo wielu z nas może się wydawać, że od tłuszczu przede wszystkim się tyje, w żadnym wypadku nie chudnie. Odpowiedź na tę zagadkę tkwi w wejściu w tzw. stan ketozy, podczas którego organizm zaczyna czerpać energię z nie glikogenu, który powstaje w wyniku jedzenia węglowodanów, ale z tkanki tłuszczowej, której masa w efekcie bardzo szybko się zmniejsza. Na diecie ketogenicznej tych węglowodanów może być jednak bardzo mało, bo zaledwie maksymalnie 30 gramów, czyli mniej więcej tyle, ile przykładowo zawiera jeden banan. Na diecie ketogenicznej powinniśmy być jednak nie dłużej niż od 6 do 8 tygodni, ponieważ dłuższe utrzymywanie organizmu w stanie ketozy jest dla niego najzwyczajniej w świecie bardzo niezdrowe, ponieważ do normalnego, owocnego i zdrowego funkcjonowania organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych, czyli nie tylko tłuszczy, ale również węglowodanów i białka.
Nazwa „dieta ketogeniczna” może być również zastąpiona określeniem „dieta niskowęglowodanowa”. Ważnym elementem tego stylu żywienia jest bowiem tzw. ładowanie organizmu węglowodanami, które możemy, a nawet powinniśmy przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Możemy wówczas przez pół dnia jeść wszystko, na co mamy ochotę, nawet najbardziej niezdrowe potrawy i produkty, takie jak pizza, makaron z tłustym sosem serowo-pomidorowym czy chipsy z kalorycznym, ulubionym dipem.
Prawdopodobnie jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: dieta ketogeniczna – co jeść? Jeżeli jecie mięso i inne produkty odzwierzęce, nie powinniście mieć problemu ze skomponowaniem posiłku, a nawet zróżnicowanego menu na całe dwa miesiące diety. Większy kłopot dieta ketogeniczna sprawi wegetarianom lub, zwłaszcza, weganom, ponieważ w diecie roślinnej tłuszczy jest relatywnie mało – wystarczająco do utrzymywania zbilansowanego trybu życia opartego na zdrowej i dobrze skomponowanej diecie, ale jednak o wiele za mało, by móc przejść na dietę keto. Oczywiście bardzo zdeterminowane osoby na dietach roślinnych mogą spróbować tego sposobu żywienia.
Jak już wcześniej zostało napisane, dieta niskowęglowodanowa to dieta oparta tak naprawdę w 90% na tłuszczu pozostałe 10% to białka i węglowodany. Możemy więc do woli jeść wszelkiego rodzaju mięsa, takie jak kurczak, chuda wołowina, różnego rodzaju tłuste ryby morskie czy jajka. Ważne jest, by spożywać tłuszcz dobrej jakości, np. taki pochodzący właśnie z łososia, tuńczyka czy węgorza, mięsa z dobrego źródła, ekologicznych jajek z wolnego wybiegu albo awokado – w diecie ketogenicznej bynajmniej nie chodzi o smażenie wszystkiego na głębokim tłuszczu. Przykładowy, dzienny jadłospis na keto może składać się z: jajek sadzonych smażonych na dobrej jakości maśle, podanych z dodatkiem majonezu, dowolnych nasion, np. słonecznika czy dyni, oraz fasolki szparagowej na śniadanie; koktajlu przygotowanego z awokado i dowolnej zieleniny, np. jarmużu czy szpinaku, na drugie śniadanie; kotletów mielonych usmażonych na oleju kokosowym i zawiniętych w szynkę parmeńską, podanych z ugotowanym brokułami na obiad; sałatką z jajka, awokado i dowolnej tłustej ryby na podwieczorek; pełnotłustego twarogu z dodatkiem oleju lnianego i nasion chia, serwowanego z rzodkiewką lub innym ulubionym, surowym warzywem na kolację.
Dieta ketogeniczna oprócz tego, że jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających, jest także wskazana przy zespole Retta, chorobie Alzhaimera, padaczce i autyzmie. Nie może być jednak stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę lub mające problemy z trzustką, nerkami i wątrobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here