egzema

Egzema, czyli zmiany skórne występujące najczęściej jako reakcja alergiczna, polegająca na nadmiernej reakcji ze strony układu immunologicznego, potrafi czasami naprawdę utrudnić życie. Często łączy się egzemę z Atopowym Zapaleniem Skóry, czyli w skrócie AZS.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry objawia się nie tylko skłonnością do częstych reakcji alergicznych, ale także nadmiernie suchą skórą. Dlatego w profilaktyce ważne regularne dbanie o nawilżenie skóry, by utrzymać ją w optymalnej kondycji. Należy tutaj także wspomnieć, że nadmiernie mycie rąk, zwłaszcza gorącą wodą w połączeniu z wysuszającym mydłem pozbawia skórę jej naturalnego lipidowego płaszcza ochronnego, co może prowadzić do jeszcze silniejszej reakcji alergicznej i częstych nawrotów choroby. Niestety wiele kosmetyków, również tych silnie nawilżających, zamiast pomagać, tylko dodatkowo nasila reakcje alergiczne. Z tego powodu leczenie egzemy jest wyjątkowo trudne i zajmuje wiele czasu. Kluczowy jest tutaj właściwy dobór specjalisty, który prawidłowo rozpozna naszą przypadłość oraz wdroży prawidłowe leczenie.

Rodzaje egzemy

Egzema może występować w wielu rodzajach. Jednym z najczęściej spotykanych jest egzema kontaktowa, czyli wyprysk kontaktowy. Ten typ wysypki skórnej pojawia się pod wpływem bezpośredniego kontaktu z substancją alergizującą. Pierwsze objawy mogą nastąpić do kilku godzin po kontakcie z alergenem, możemy wtedy zaobserwować tzw. rumień, czyli silne zaczerwienienie skóry oraz pojawienie się wielu pęcherzyków ropnych. Następnie pojawia się lekkie złuszczenie skóry oraz strupki. W przypadku silnego nasilenia reakcji alergicznej następuje zauważalne złuszczenie się skóry oraz uciążliwy świąd. Gdy następują tak ostre objawy reakcji alergicznej, a zmiany skórne utrudniają nam codziennie funkcjonowanie, warto wtedy zwrócić się do specjalisty wrosinski.pl, który wdroży odpowiednie postępowanie lecznicze i pokieruje naszymi krokami w celu załagodzenia skutków choroby.

Jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości, towarzyszących egzemie, jest nieustające swędzenie. Może ono przybrać nasilenie od lekkiego do bardzo silnego. Przy narastającym uczuciu swędzenia wiele chorych nie jest się powstrzymać i rozdrapuje zmiany na skórze do krwi, przyczyniając się do wprowadzenia do skóry patogenów i jeszcze bardziej zaostrzając zmiany na skórze.

Alergenem, wywołującym reakcję alergiczną, może być bardzo wiele czynników, ale wśród najbardziej powszechnych i najczęściej alergizujących spotykamy detergenty i inne substancje drażniące, mydła, ale także przedmioty codziennego użytku, jak np. nożyczki, oprawki okularów czy elementy biżuterii, w skład których wchodzi nikiel. Wysypka skórna może pojawić się także po kontakcie z niektórymi roślinami. W przypadku chorych na AZS dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia objawów mogą okazać się m.in. stres, przebywanie w otoczeniu zwierząt lub roztocza. U kobiet również wahania hormonalne cyklu menstruacyjnego mogą mieć wpływ na zaostrzenie przebiegu choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here