wybór rolek

Jazda na rolkach ma wiele zalet: poprawia samopoczucie, kondycję i pozwala w przyjemny sposób spędzać wolne chwile. Co ważne, to sport dla każdego! Pytanie, jakie rolki wybrać dla siebie? Patrząc na to, jak bogaty jest asortyment, decyzja może wcale nie być taka oczywista. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w czasie zakupu, czym różnią się między sobą poszczególne modele i jaki wybrać, by zapewnić sobie zarówno dobrą zabawę, jak i bezpieczeństwo.

Jakie rolki wybrać dla siebie?

Dużo zależy od poziomu umiejętności oraz preferowanego stylu jazdy. Inny model będzie odpowiedni dla osoby początkującej, a inny dla takiej, która już przemierzyła na rolkach dziesiątki kilometrów i pragnie jakiejś odmiany.

Podział rolek ze względu na rodzaje

Rolki rekreacyjne. Są najbardziej popularne, przeznaczone dla początkujących, a także osób, które stawiają na rekreacyjną jazdę po równym podłożu. W takich rolkach but stabilnie trzyma stopę, zapewnia komfort i wygodę w trakcie dłuższej jazdy. Rolki tego typu mają kółka w rozmiarze w granicach od 78 do 84 mm.

Rolki do szybkiej jazdy. Jazda na nich sprawi przyjemność osobom, które stawiają na dynamikę. Tego typu rolki mogą być wyposażone w wyższe lub niższe obuwie. Ich dobór zależy od umiejętności i preferencji jeżdżącego. Rolki do szybkiej jazdy to modele lekkie, które mają kółka o średnicy nawet powyżej 90 milimetrów. Jeżdżąc na nich, można osiągnąć większą prędkość.

Rolki freestyle. To lekkie rolki do szybkiej jazdy, wykonywania slalomów i omijania przeszkód. Mają dość duże kółka (około 80 mm) ciasno ułożone na płozie, co zapewnia im dłuższą zwrotność.

Rolki agresywne. Modele wyczynowe dla tych, którzy chcą poczuć adrenalinę, planują jazdę po poręczach, ramach i wykonywanie innych, bardziej skomplikowanych trików. To rolki masywne, dobrze stabilizujące kostkę. Mają małe, twarde kółka w różnych układach (np. dwa kółka małe i dwa większe).

Rolki hokejowe. Są przeznaczone do gry w hokeja na rolkach. Przede wszystkim są zwrotne, szybkie i trwałe.

Rolki regulowane. Idealny model dla dzieci i młodzieży, gdyż ich stopa szybko rośnie. Mają specjalną dźwignię albo przycisk, co pozwala regulować ich rozmiar, a dziecko może jeździć na nich nawet kilka sezonów.

Jakie kółka do rolek sprawdzą się najlepiej?

Tutaj przede wszystkim komfort zapewnią nam wytrzymałe kółka z poliuretanu. Od ich średnicy, twardości oraz profilu zależy, czy będzie można na nich osiągać większe prędkości i czy będą zwrotne.

Wielkość. Kółka w rolkach mają średnicę w granicach 47-70 mm. Zapewniają stabilność, dobrą przyczepność do podłoża oraz zwrotność. Dla dzieci, które dopiero się uczą, dobre rolki te z kołami o możliwie najmniejszej średnicy.

Rolki wyposażone w kółka o średnicy 84-110 mm są z kolei przeznaczone dla tych, którzy lubią szybką jazdę. Zapewniają gorszą stabilność i są w mniejszym stopniu przyczepne do podłoża, dlatego stanowią dobre rozwiązanie tylko dla doświadczonych osób.

Jaka powinna być twardość kół?

Twardość kół określana jest literą A oraz liczbą. Im mniejsza liczba, tym koła są miększe.

Koła miękkie – 74A do 82A. Dobrze pochłaniają drgania oraz nierówności podłoża, dzięki czemu jazda jest przyjemniejsza, ale też nie pozwalają osiągnąć zbyt dużej prędkości. Ponadto takie koła szybciej się zużywają.

Koła twarde – 84A do 101A. Stawiają mniejszy opór, więc można na nich rozwijać większe prędkości. Gorzej też pochłaniają drgania, ale za to zużywają się wolniej niż rolki o miękkich kołach.

Różne profile kółek

Profil ma bardzo duży wpływ na charakter jazdy. Wśród modeli rolek wyróżniamy kółka o profilu okrągłym, ściętym oraz płaskim.

Profil okrągły ma dobrą przyczepność i pozwala osiągać średnią prędkość. Zazwyczaj takie koła są częścią rolek relaksacyjnych, hokejowych oraz freestylowych.

Profil płaski zapewnia właściwą przyczepność oraz stabilność przy umiarkowanych prędkościach. Może być zamontowany w rolkach wyczynowych, agresywnych.

Profil ścięty jest wykorzystywany w rolkach szybkościowych, które są mniej stabilne i przyczepne, ale za to umożliwiają szybszą jazdę.

Oznaczenie łożysk

To od nich zależy, jak sprawnie będziemy się poruszać na kółkach, jak płynnie i jak szybko. Oznaczane są symbolem ABEC oraz cyfrą. Im wyższa cyfra, tym szybsze łożyska, a co za tym idzie większa szansa na osiąganie dużych prędkości. Litery wskazują na typ łożyska.

Jak wybrać rozmiar buta do rolek?

Buty są wykonane z materiałów trwałych i sztywnych, które raczej z czasem nie dopasowują się do nóg, dlatego już na początku muszą być w dobrym rozmiarze. Nie mogą uwierać, gdyż spowodują dyskomfort i mogą doprowadzić do szybkiego zniechęcenia. Zawsze warto na początku poznać rozmiary producenta. Kiedy przymierzamy but, należy go zapiąć, a następnie ustawić w pozycji jak do jazdy na rolkach.

Sprawdź ofertę rolek na Ceneria.pl

Jeśli szukasz rolek dla dzieci lub dorosłych, znajdziesz bardzo wiele modeli w outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl. Możesz przejrzeć tam modele takich marek jak m.in. Tempish, Nils, Roces, Rollerblade, Axer Sport czy Spokey. Zastanów się tylko nad tym, czego oczekujesz i jaki styl jazdy preferujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here