rezonans magnetyczny Warszawa

Rezonans magnetyczny jest już powszechnie stosowanym badaniem. To dzięki niemu możliwe staje się ocenienie budowy anatomicznej stawu. To dlatego zaleca się, by ortopedzi kierowali na rezonans wszystkich pacjentów z urazami kolana.

Okazuje się, że urazy kolana to jedne z najczęściej diagnozowanych, jeśli pod uwagę weźmiemy pracę ortopedów. Wszystko dlatego, że kolana są niezwykle obciążone – dźwigają przecież ciężar naszego ciała. Co więcej, są intensywnie eksploatowane nie tylko podczas codziennego ruchu, ale także w czasie sportowych treningów. Pamiętajmy również, że urazy kolan bardzo często wynikają z naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu. Wraz z wiekiem maleje produkcja mazi stawowej, która chroni staw przed ścieraniem. W efekcie do kontuzji może dojść w obrębie łąkotki czy całego kolana.

Dlaczego warto wykonać rezonans magnetyczny?

Jest to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Co ważne, nie wymaga większego przygotowania do jego przeprowadzenia. Pacjent powinien jedynie zdjąć wszelkie elementy metalowe, przeciwwskazaniem może być również rozrusznik serca, implanty ortopedyczne czy też ciąża, chociaż w tych dwóch ostatnich przypadkach ostateczna decyzja należy do lekarza.

Należy podkreślić, że rezonans magnetyczny jest dzisiaj jednym z najbardziej szczegółowych badań. Wykonuje się je w przypadku podejrzeń urazów w obrębie kolana, w tym stanu więzadeł, łąkotki bądź wysięków i krwawień w jamie stawu. Kiedy jeszcze warto zrealizować rezonans magnetyczny? Warszawa i ortopedyczne placówki medyczne, jakie funkcjonują w tym mieście, wykorzystują urządzenia diagnostyczne najnowszej generacji tego typu także do kontroli przeprowadzonych zabiegów kolan, na przykład po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.

Rezonans magnetyczny to badanie, które dostępne jest w ramach NFZ, jednak nie da się ukryć, że na takie trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy. Nie każdy pacjent może poświęcić aż tak dużo czasu, zanim nastąpi diagnostyka schorzeń, które dają niepokojące objawy w zakresie stawu kolanowego. To zresztą dlatego większość potrzebujących decyduje się wykonać takie badanie prywatnie – szybko, sprawnie i w pełnym profesjonalizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here