Trening bokserski na siłowni

Trening bokserski to absolutny fenomen! Mimo iż może się kojarzyć z programem treningowym przeznaczonym dla zaawansowanych i zawodowych sportowców, którzy w wolnym czasie przygotowują się do zawodów, by podczas weekendów stawać do walki na prawdziwych ringach, to jednak nawet amator może go spokojnie wykonać i wiele na tym zyskać! Coraz częściej na siłowniach i w klubach fitness dostrzega się zwykłych ludzi, którzy realizują programy przypominające te bokserskie. Rozkładają na ogromnym obszarze różnej wielkości worki treningowe, skakanki, steppery i dodatkowe narzędzia, aby później wykonywać ćwiczenia w wymagających obwodach, podbijając tętno do maksimum i dając swoim mięśniom prawdziwy wycisk. Trening bokserski na siłowni pomaga w rozwijaniu niemalże wszystkich części sylwetki. Koncentruje się w głównej mierze na górnych partiach – ramionach, barkach, bicepsach i tricepsach – ale też dzięki temu, że występuje w nim wiele ćwiczeń aerobowych, usprawnia nogi i mobilizuje do pracy wszystkie mięśnie brzucha. To bardzo przyjemna forma siłowej aktywności, umożliwiająca palenie gigantycznej ilości tkanki tłuszczowej. Tak wiele kalorii nie da się stracić z pomocą żadnego innego treningu – nawet tego aerobowego, interwałowego czy klasycznego siłowego.

Co jest takim głównym priorytetem w treningu bokserskim? No oczywiście cios! To on jest dowodem umiejętności każdego boksera. Jeśli jest silny i mocny, z pomocą wyłącznie jednego ruchu wątły i na pierwszy rzut oka nie za bardzo umięśniony sportowiec jest w stanie pokonać znacznie cięższego od siebie rywala. Oczywiście nie można powiedzieć, że tylko cios liczy się w takim treningu. Ćwiczenia bokserskie skupiają się równie mocno na poprawie ogólnej mocy całego ciała, wytrzymałości, wydolności oraz… szybkości! Dobry bokser musi działać prędko i bez chwili zawahania. Musi na bieżąco odpowiadać na ciosy przeciwnika, wchodzić wręcz do jego umysłu, przewidując każdy następny ruch i umiejętnie się mu przeciwstawiając. Korzystna w tym sporcie okazuje się też gibkość. Jeżeli bokser jest zwinny, a jego ciało elastyczne, ma większe szanse na wygraną, bo jest w stanie wykonywać nawet najbardziej nietypowe ruchy i uniki. Trening bokserski na siłowni powinien więc skupiać się na opanowaniu tych wszystkich wymienionych umiejętności. Należy wprowadzić do niego takie ćwiczenia, które będą wszechstronnie rozwijać całe ciało i wszystkie jego poszczególne partie.

Przeciętnej osobie, która nigdy w życiu nie miała tak na poważnie do czynienia z tym trudnym sportem, trening bokserski może kojarzyć się z bieganiem wokół ringu, podskokami, ćwiczeniami typowo aerobowymi i ewentualnie samą skakanką bądź ciosami oddawanymi w kierunku worków treningowych. Czy jednak przy użyciu tych wszystkich narzędzi totalny amator jest w stanie wypracować taką siłę, którą odznaczają się najlepsi na świecie bokserzy? Częściowo tak, ale nie jest to najprostsza droga do osiągnięcia celu. Dużo lepsze i przede wszystkim szybsze rezultaty zagwarantuje osobom początkującym zwykły trening z obciążeniem. Zawodowi bokserzy nigdy z niego nie rezygnują. Znają jego wartość i zawsze włączają go do swoich planów – rzadko kiedy trenują siłowo częściej niż dwa razy w tygodniu, ale mimo wszystko robią to, pracując nad mocą swoich mięśni. Niby technika jest najważniejsza, ale nawet ta doskonała nie będzie w stanie zrekompensować całkowicie braków siłowych. Mocny cios to efekt ciężkiej pracy z dużym obciążeniem. Trzeba być silnym, by móc pokonywać swoich przeciwników.

Jak zatem powinien wyglądać taki perfekcyjny trening bokserski na siłowni? Najczęściej bazuje on na obwodach. Jeden obwód może łączyć w sobie od pięciu do nawet dziesięciu ćwiczeń. Wszystkie wykonuje się niemalże od razu po sobie, odpoczywając między kolejnymi ćwiczeniami maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Po zakończonym obwodzie należy zrobić sobie dwuminutową przerwę i wrócić do swojego treningu, aby trwał on przynajmniej jedną godzinę. Takie treningi są najbardziej wymagające, ale też najskuteczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here