Windsurfing – wodna aktywność dla każdego

Zdobywa coraz większe rzesze fanów, jego sprzymierzeńcami są pomyślne wiatry i woda. Windsurfing, czyli sport praktykowany przy użyciu deski z żaglem, to aktywna rozrywka dla każdego. Sprzęt oraz akcesoria dedykowane dyscyplinom wodnym są obecnie w powszechnej dostępności. Ponadto niezbędne wyposażenie jest zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania użytkownika. Zatem tę aktywność mogą uprawiać także osoby zupełnie niedoświadczone, dopiero rozpoczynające przygodę z windsurfingiem.

Kalifornijski rodowód

Windsurfing jest sportem wodnym liczącym sobie już prawie 40 lat. Powstał jako swojego rodzaju hybryda typowego żeglarstwa oraz surfingu. Za jego powstanie odpowiedzialni byli dwaj mieszkańcy Kalifornii oraz przyjaciele – Hoyle Schweitzer i Jim Drake. To oni stworzyli prototyp deski nazwanej „windsurfer”, po czym opatentowali ją, a Schweitzer już bez udziału Drake rozpoczął jej masową produkcję.

Emocjonujący sport

Wbrew utartym opiniom, windsurfing wcale nie jest sportem elitarnym, zarezerwowanym dla wybrańców. Mogą uprawiać go wszyscy, mężczyźni, kobiety, nawet 5-letnie dzieci, jak również osoby bez szczególnej tężyzny fizycznej czy muskulatury. To rewelacyjny, ekscytujący sport rodzinny, choć skierowany dla osób, które potrafią pływać i nie boją się wody.

Choć początkowe lekcje windsurfingu nie należą do łatwych i wymagają wytrwałości oraz systematyczności, pierwsze pewne kroki postawione na desce rekompensują wysiłek włożony w naukę. Przede wszystkim podstawy windsurfingu bazują na zapoznaniu się z teoretycznymi zagadnieniami związanymi z tym sportem, a dopiero w następnej kolejności wiążą się z praktykowaniem żeglowania, sterowania deską i doskonaleniu umiejętności.

Gdzie trenować windsurfing?

W Polsce znajduje się wiele miejsc stwarzających optymalne warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu. Do godnych polecenia należą: Mazury, Półwysep Helski oraz Zatoka Pucka, która jest uważana za najlepszy akwen do nauki windsurfingu. W tych regionach znajduje się wiele szkółek, a także ośrodków oferujących kursy windsurfingowe na różnych poziomach trudności. Zwykle wystarczy tydzień nauki, aby opanować potrzebną wiedzę oraz techniki sterowania deską i poczuć się pewnie.

Ekwipunek windsurfera

Deska i żagiel to obowiązkowe elementy ekwipunku. Jednak, by wyposażenie windsurfera było kompletne, potrzeba dodatkowych elementów. Deska nie może istnieć bez statecznika, który pozwala utrzymać zadany kierunek, z kolei żagiel musi posiadać maszt, ponieważ na nim jest zwieszony. Bom okalający żagiel to kolejny niezbędnik, służy jako poręcz umożliwiająca sterowanie żaglem. Bezwzględnie potrzebna jest także pianka neoprenowa, zapewniająca ciepło i chroniąca przed wychłodzeniem.

Początkującym windsurferom utrzymanie na desce ułatwią specjalne buty z gumową, antypoślizgową podeszwą, jak również szczelne rękawice utrzymujące izolację termiczną. Praktycznym dopełnieniem wyposażenia przeznaczonego do windsurfingu jest trapez – element stroju i rodzaj uprzęży. Korzystanie z niego odciąża ręce, wymusza także utrzymanie prawidłowej sylwetki na desce. Osobom z w większym doświadczeniem, wypływającym na głębsze wody, przyda się kapok.

W profesjonalnych sklepach windsurfingowych oprócz różnorodnego asortymentu sprzętu, można otrzymać porady specjalistów w zakresie wyboru odpowiedniego wyposażenia. Ponieważ ekwipunek do windsurfingu dobiera się na podstawie posiadanych umiejętności użytkownika, jego wagi, jak również stylu żeglugi, pomoc doświadczonej osoby będzie bardzo przydatna.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/miss-fit.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here