zaburzenia błędnika

Zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi to dolegliwości, których w mniejszym lub większym stopniu doświadczył każdy z nas. Jeżeli jednak występują często lub utrudniają codzienne życie, są oznaką poważnej choroby, wywołującej zaburzenia błędnika. Jakie schorzenia mogą być źródłem zakłóceń zmysłu równowagi?

Zaburzenia równowagi – objawy i przyczyny

Zaburzenia równowagi występują, gdy mózg nie ma jasności co do pozycji ciała w przestrzeni. Pojawia się wtedy uczucie rotacji. Niegroźne, kilkuminutowe zachwianie równowagi może być spowodowane odwodnieniem, niskim ciśnieniem krwi albo blokadą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli objawy są częste i intensywne, mogą oznaczać zaburzenia błędnika, maleńkiej części ucha środkowego, leżącej w części skalistej kości skroniowej. Zakłóceniom orientacji przestrzennej towarzyszą wówczas zawroty głowy i osłabienie. Innymi dodatkowymi symptomami są szumy uszne i wymioty.

Przyczynami zaburzeń błędnika mogą być:

  • urazy głowy i kręgosłupa,
  • zatrucie substancjami chemicznymi,
  • infekcje i choroby ucha: zapalenie ucha środkowego, zapalenie błędnika, choroba Meniere’a,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby psychiczne,
  • ostoskleroza – zwyrodnienie tkanki kostnej ucha środkowego.

Infekcje wirusowe i bakteryjne a zaburzenia błędnika

Zaburzenia błędnika często wynikają z zakażeń bakteryjnych lub wirusowych. Świnka, odra, grypa czy opryszczka, infekcje bakteryjne lub toksoplazmoza mogą zaszkodzić układowi równowagi. Dochodzi do zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, objawiającego się zawrotami głowy i niedosłuchem.

Innym rezultatem wymienionych powyżej infekcji bywa zapalenie błędnika. Choroba ta zwykle jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego i jest efektem przenikania toksyn patogenu do narządu. Pacjent skarży się na zawroty głowy, oczopląs, wymioty i nudności. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości należy natychmiast zgłosić się na SOR, aby nie dopuścić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zapalenie opon mózgowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here