zaburzenia błędnika

Zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi to dolegliwości, których w mniejszym lub większym stopniu doświadczył każdy z nas. Jeżeli jednak występują często lub utrudniają codzienne życie, są oznaką poważnej choroby, wywołującej zaburzenia błędnika. Jakie schorzenia mogą być źródłem zakłóceń zmysłu równowagi?

Zaburzenia równowagi – objawy i przyczyny

Zaburzenia równowagi występują, gdy mózg nie ma jasności co do pozycji ciała w przestrzeni. Pojawia się wtedy uczucie rotacji. Niegroźne, kilkuminutowe zachwianie równowagi może być spowodowane odwodnieniem, niskim ciśnieniem krwi albo blokadą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli objawy są częste i intensywne, mogą oznaczać zaburzenia błędnika, maleńkiej części ucha środkowego, leżącej w części skalistej kości skroniowej. Zakłóceniom orientacji przestrzennej towarzyszą wówczas zawroty głowy i osłabienie. Innymi dodatkowymi symptomami są szumy uszne i wymioty.

Przyczynami zaburzeń błędnika mogą być:

  • urazy głowy i kręgosłupa,
  • zatrucie substancjami chemicznymi,
  • infekcje i choroby ucha: zapalenie ucha środkowego, zapalenie błędnika, choroba Meniere’a,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby psychiczne,
  • ostoskleroza – zwyrodnienie tkanki kostnej ucha środkowego.

Infekcje wirusowe i bakteryjne a zaburzenia błędnika

Zaburzenia błędnika często wynikają z zakażeń bakteryjnych lub wirusowych. Świnka, odra, grypa czy opryszczka, infekcje bakteryjne lub toksoplazmoza mogą zaszkodzić układowi równowagi. Dochodzi do zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, objawiającego się zawrotami głowy i niedosłuchem.

Innym rezultatem wymienionych powyżej infekcji bywa zapalenie błędnika. Choroba ta zwykle jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego i jest efektem przenikania toksyn patogenu do narządu. Pacjent skarży się na zawroty głowy, oczopląs, wymioty i nudności. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości należy natychmiast zgłosić się na SOR, aby nie dopuścić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zapalenie opon mózgowych.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/miss-fit.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here