Zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi to dolegliwości, których w mniejszym lub większym stopniu doświadczył każdy z nas. Jeżeli jednak występują często lub utrudniają codzienne życie, są oznaką poważnej choroby, wywołującej zaburzenia błędnika. Jakie schorzenia mogą być źródłem zakłóceń zmysłu równowagi?
Zaburzenia równowagi – objawy i przyczyny
Zaburzenia równowagi występują, gdy mózg nie ma jasności co do pozycji ciała w przestrzeni. Pojawia się wtedy uczucie rotacji. Niegroźne, kilkuminutowe zachwianie równowagi może być spowodowane odwodnieniem, niskim ciśnieniem krwi albo blokadą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli objawy są częste i intensywne, mogą oznaczać zaburzenia błędnika, maleńkiej części ucha środkowego, leżącej w części skalistej kości skroniowej. Zakłóceniom orientacji przestrzennej towarzyszą wówczas zawroty głowy i osłabienie. Innymi dodatkowymi symptomami są szumy uszne i wymioty.
Przyczynami zaburzeń błędnika mogą być:
- urazy głowy i kręgosłupa,
- zatrucie substancjami chemicznymi,
- infekcje i choroby ucha: zapalenie ucha środkowego, zapalenie błędnika, choroba Meniere’a,
- choroby ogólnoustrojowe,
- choroby psychiczne,
- ostoskleroza – zwyrodnienie tkanki kostnej ucha środkowego.
Infekcje wirusowe i bakteryjne a zaburzenia błędnika
Zaburzenia błędnika często wynikają z zakażeń bakteryjnych lub wirusowych. Świnka, odra, grypa czy opryszczka, infekcje bakteryjne lub toksoplazmoza mogą zaszkodzić układowi równowagi. Dochodzi do zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, objawiającego się zawrotami głowy i niedosłuchem.
Innym rezultatem wymienionych powyżej infekcji bywa zapalenie błędnika. Choroba ta zwykle jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego i jest efektem przenikania toksyn patogenu do narządu. Pacjent skarży się na zawroty głowy, oczopląs, wymioty i nudności. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości należy natychmiast zgłosić się na SOR, aby nie dopuścić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zapalenie opon mózgowych.