Zdrowa żywność

W dzisiejszych czasach kładziemy duży nacisk na nasze odżywianie. Mimo, że wskaźnik nadwag i otyłości wśród ludzi ciągle rośnie to coraz bardziej popularne staje się fit życie. W dobie mediów społecznościowych ciągle widzimy posty, gdzie ukazany jest idealnie umięśniony mężczyzna z kaloryferem na brzuchu lub wysoka, szczupła dziewczyna z wyrysowaną talią. Często marzymy o takiej sylwetce i staramy się osiągnąć to ćwiczeniami czy dietą. Jest to bardzo trudne, ponieważ nasze myślenie często jest błędne. Myślimy, że jeśli chcemy być szczuplejsi to powinniśmy nic nie jeść,a pić tylko wodę lub ćwiczyć od dnia do nocy. Jest to błąd, ponieważ nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Powinna zawierać odpowiednią ilość tłuszczy, białka, cukrów czy węglowodanów. Powinniśmy również spożywać dużo witamin, które zawarte są głównie w warzywach i owocach. Z pomocą tutaj może nam przyjść dietetyk lub trener personalny. Są to osoby odpowiednio przeszkolone i doświadczone w pomocy ludziom. Mogą oni bez problemu wyliczyć nasze BMI, nasze zapotrzebowanie dzienne w kilokalorie i odpowiedni rozpis posiłków. Jeśli nie wiemy jak zabrać się za odchudzanie, będzie to najlepszy krok w drodze do idealnej sylwetki.
My, jako ludzie ze słabościami, uwielbiamy wszystko co zakazane, niezdrowe, tłuste lub słodkie. Bo kto z nas nie kocha czekolady, lodów? Często staje się to naszą słabością i ciężko nam się oprzeć żeby nie wziąć kawałka czekolady.
Często nasz szybki tryb życia zmusza nas do sięgnięcia po kupno szybkim posiłków, które zjemy w przeciągu 20 minut i możemy ‚biec’ dalej. Warto też zauważyć, że te posiłki nie są zbyt drogie i większość Polaków może sobie na nie pozwolić. Najczęstszymi takimi posiłkami są kebaby, pizze czy zapiekanki. Firm oferujących fast foody jest coraz więcej, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo duże, a biznes bardzo opłacalny. Bo jeśli się zastanowimy jakim restauracji jest w naszym mieście czy w mieście obok najwięcej – zawsze będzie to bar szybkiej obsługi. Oczywiście takie ‚dania’ są dla nas bardzo kuszące i bardzo je lubimy, ale warto zauważyć jak dużo zawierają one kilokalorii. Przykładowo frytki, które smażone są na głębokim oleju czy kebaby z tłustymi sosami na bazie majonezu. Można stwierdzić, że takie jedzenie jest lekko uzależniające. Jeśli wpadniemy w tryb, kiedy co chwile jadamy fast foody to ciężko będzie nam się od tego odzwyczaić i rozpocząć zdrowe odżywianie. Często mówi się, że to Stany Zjednoczone są miejscem, gdzie panuje otyłość, głównie wśród młodzieży, ale jeśli przyjrzymy się do tego jak to jest w Polsce, zobaczymy, że ten ‚łatwy tryb życia’ staję się coraz popularniejszy.
Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie zdrowe, bio produkty. Firmy te oferują produkty, które wytwarzane są tylko z naturalnych składników, ale też które oferują na przykład jaja z kur z wolnego wybiegu. Dla niektórych ludzi ważne jest, aby nie męczyć zwierząt. Niektórzy nawet rezygnują z jedzenia mięsa czy wyrobów pochodzących od zwierząt. Nazywamy ich wegetarianami lub weganami. Istnieją również np. frutarianie, który jedzą tylko i wyłącznie owoce, które nie poddane są obróbce termicznej.
Zdrowa żywność niestety bywa stosunkowo droga. Nie każdy może sobie pozwolić na to, aby jeść tylko zdrowe produkty.
Zdrowy tryb życia należy rozpocząć od delikatnego wprowadzania diety i ćwiczeń. Przykładowo zamiast wieczornego filmu czy serialu możemy wyjść na spacer, delikatny jogging, a jeśli pogoda nie dopisuje – na basen. Warto żeby nasze codzienne ćwiczenia nie były dla nas nieprzyjemne, ponieważ szybko się zniechęcimy i w naszym zdrowym trybie wytrzymamy maksymalnie dwa tygodnie. Zdrową dietę możemy rozpocząć od wyeliminowania słodyczy i fast foodów. Dla niektórych ten krok już może być problemem. Dlatego musimy zrobić to stopniowo. Jeśli będziemy mieli ochotę na kawałek czekolady – zjedzmy go, od niego gwałtownie nie przytyjemy, a uśpimy naszą chęć na słodycze. Warto również pamiętać o tym, że musimy nawadniać się, jest to około 2 litrów dziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here