Co jeść, żeby przytyć?

Głównym problemem związanym z dietą jest to, żeby zgubić niechciane kilogramy. Niektórzy jednak mają odwrotny problem niż schudnięcie i zastanawiają się, co jeść żeby przytyć. Wbrew pozorom nie należy im wcale zazdrościć. Zbyt szczupła sylwetka, podobnie jak obfite kształty, także staje się źródłem kompleksów. Zdarza się, że szczególnie szczupłe osoby zarzuca się niewybrednymi komentarzami na temat ich wyglądu. Na przykład sugeruje im się niedożywienie, chorobę lub brak atrakcyjności dla płci przeciwnej. Nic przyjemnego. Samo określenie „chudy” nacechowane jest pejoratywnie. Mniej taktowni ludzie rzucają uwagi o „samej skórze i kościach”, co nie wpływa pozytywnie na samoocenę i ogólne samopoczucie we własnym ciele. Nie należy zbytnio przejmować się złośliwymi docinkami, ale jeśli źle się czujesz sam ze sobą, to zawsze można próbować coś zmienić.
Wbrew pozorom dieta, która ma na celu utratę zbędnych kilogramów oraz ta, która powinna spowodować nabranie nieco więcej ciała, mają ze sobą bardzo wiele punktów wspólnych. W jednym i w drugim przypadku priorytetem powinno być nie leczenie kompleksów, ale zdrowie i wyrobienie w sobie właściwych nawyków żywieniowych.
Wszelkie diety i większe zmiany w jadłospisie najlepiej omówić, z kimś, kto zna się na tym najlepiej, na przykład z dyplomowanym dietetykiem. On ułoży menu na wiele dni, które będzie zawierało odpowiednią ilość składników odżywczych i nie pozwoli, aby organizmowi czegoś zabrakło. Odpowiedź na pytanie, co zjeść żeby przytyć, nie jest oczywista. Na pewno nie chodzi o objadanie się słodyczami od rana do wieczora albo rzucanie się na lodówkę w środku nocy. To znaczy, oczywiście, można przyjąć i taką strategię, ale na dłuższą metę okaże się ona zabójcza dla zdrowia i ogólnej kondycji. Jedną z dróg jest zwiększenie dziennej kaloryczności. Jadłospis opiera się wtedy na wszystkich niezbędnych elementach, czyli nie eliminujesz tłuszczy, białka, węglowodanów ani cukrów. Po prostu w odpowiedni sposób je bilansujesz. Zwiększa się jednak ilość spożywanego pożywienia i ogólny bilans kalorii, jaki zostaje dostarczony do organizmu.
Co jeść żeby przytyć, a jednocześnie prowadzić zdrowy styl życia? Na kuchennej półce powinny znaleźć się produkty z mąki z pełnego przemiału. Wypróbuj, chociażby pełnoziarnisty makaron lub żytnie pieczywo. Postaw na produkty dobrej jakości, z ekologicznych hodowli. Dobrą opcją jest pozostawienie w swoim menu słodyczy, ale w nieco zdrowszej formie. Zamiast białego cukru zastosuj dojrzałe banany, daktyle czy miód. Nie oznacza to jednak, że przenigdy nie możesz już nawet spojrzeć na batonika czy czekoladę. Zazwyczaj wybieraj tę gorzką, o wysokiej zawartości kakao, ale od czasu do czasu małe słodkie grzeszki naprawdę Ci nie zaszkodzą. Paradoksalnie, gdy czasem sobie pofolgujesz, to wtedy tak dużo już nie myślisz o słodyczach. Ważne jest, żeby w miarę możliwości wracać do już wypracowanych, zdrowych nawyków. Najgorzej, gdy jakieś odstępstwo od diety załamie Cię na tyle, że stwierdzasz, że już nie opłaca się jej stosować. Osobom szczupłym jedzenie słodyczy przychodzi o tyle łatwiej, że skutków w postaci odkładania się tkanki tłuszczowej u nich nie widać. To jednak tylko pozory, bo niezdrowe jedzenie szkodzi im tak samo, jak osobom z lekką nadwagą lub otyłym. Nie należy dać się zwieść mitowi, że szczupła sylwetka zawsze oznacza zdrowy styl życia.
Jedz regularnie i w miarę możliwości celebruj posiłki. Zbyt długie przerwy lub unikanie jedzenia cały dzień, by potem zjeść pół domowych zapasów za jednym posiedzeniem na kolację to prosta droga do kompletnego rozregulowania organizmu, a po wielu latach taki tryb życia może prowadzić nawet do tak groźnych chorób, jak cukrzyca.

Nie trzeba także unikać aktywności fizycznej. Umięśniona sylwetka wydaje się optycznie bardziej krągła. Odpowiednio dobrany trening powinien ładnie podkreślić kształty Twojego ciała. Grunt, żeby wszystkie zmiany przeprowadzać z sensem, a więc przede wszystkim dopasowywać do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here