Zanieczyszczenie środowiska, które w ostatnich latach jest coraz większym zagrożeniem dla naszego zdrowia sprawia, że zwracamy większą uwagę na jakość spożywanej przez nas żywności. Na sklepowych półkach, a tym samym na naszych talerzach, pojawiło się organiczne jedzenie. Czym jest właściwie żywność organiczna i czy warto sięgać po tego rodzaju produkty? Czy jest ona rzeczywiście zdrowsza i warta swojej, niemałej przecież ceny?
Organiczne jedzenie jest zdrowsze od wytwarzanego metodami konwencjonalnymi głównie ze względu na brak substancji chemicznych, które zwykle stosowane są w celu ochrony przed szkodnikami, przyspieszenia wzrostu, czy podniesienia walorów estetycznych produktów. W uprawach ekologicznych bezwzględnie zakazane jest stosowanie pestycydów i nawozów pochodzenia chemicznego na rzecz metod naturalnych. Mięso organiczne jest z kolei wytwarzane bez stosowania antybiotyków oraz hormonów wzrostu i pochodzi od zwierząt karmionych zdrową, naturalną paszą.
Ochrona roślin z upraw ekologicznych polega na stosowaniu płodozmianu, metod mechanicznych i naturalnych środków ochrony, takich jak olejki eteryczne, czy środki biologiczne, zawierające pożyteczne mikroorganizmy. Aby dostarczyć roślinom składników odżywczych stosuje się naturalne nawozy, wśród których wymienić można kompost lub obornik. Jako międzyplon stosuje się rośliny motylkowe, które efektywnie wzbogacają glebę w azot. Z tego powodu ekologiczne warzywa i owoce mogą wyglądać mniej estetycznie, ale z pewnością smakują lepiej.
Organiczne jedzenie jest więc zdecydowanie zdrowsze od tradycyjnego właśnie ze względu na brak chemicznych dodatków. Czy produkty ekologiczne są jednak bogatsze w składniki odżywcze? W ośrodkach badawczych prowadzone są liczne badania dotyczące tego zagadnienia. Wyniki ich nie są jednoznaczne. W jednym z doświadczeń udowodniono, że organiczne jedzenie zawiera większą ilość przeciwutleniaczy, czyli substancji chroniących komórki naszego ciała przed wolnymi rodnikami. Te ostatnie przyspieszają proces starzenia organizmu, przyczyniają się do powstawania nowotworów i wielu innych chorób. W organicznej żywności znajdziemy więc m.in. większą ilość witaminy C oraz beta-karotenu. Inne badania wskazują, że pokarmy nieorganiczne zawierają więcej witaminy E, błonnika i białek. Określenie, czy żywność organiczna jest bogatsza w składniki odżywcze, czy też nie, wymaga dalszych wnikliwych badań. Bez wątpienia warto jednak inwestować w produkty organiczne ze względu na brak w nich antybiotyków, metali ciężkich i szkodliwych substancji chemicznych, których nie brakuje w otaczającym nas środowisku.
Organiczne jedzenie jest dziś ogólnodostępne – półki, a nawet całe działy ze zdrową żywnością, znajdziemy niemal w każdym sklepie. Dostępna jest szeroka gama owoców i warzyw, mięso, a także wszelkiego rodzaju przetwory. Niestety są one znacznie droższe niż tradycyjne, co przy i tak wysokiej cenie produktów spożywczych może stanowić niemały problem dla konsumentów.
Decydując się na zakup produktów organicznych należy koniecznie sprawdzić, czy są one odpowiednio oznakowane. Produkt ekologiczny musi posiadać odpowiedni certyfikat, wydany przez akredytowane jednostki. Producent żywności organicznej jest zobowiązany ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących produkcji żywności i podlega okresowym kontrolom. Certyfikat wydawany jest na okres jednego roku.
Jak oznaczone jest organiczne jedzenie? W Unii Europejskiej oznaczenie to stanowi Ekoliść. Jest to charakterystyczny znak liścia z dwunastu gwiazdek, umieszczony na zielonym tle. Oprócz tego typu oznakowania na opakowaniu produktu ekologicznego znajdziemy pełne dane producenta, dystrybutora lub przetwórcy oraz nazwę jednostki wydającej certyfikat. Niestety konsumenci często są oszukiwani przez nieuczciwych producentów, którzy umieszczają na opakowaniach różnego rodzaju określenia, które sugerują, że jest to jedzenie organiczne. Robiąc zakupy należy pamiętać, że tylko ekologiczny certyfikat daje nam gwarancję czystości i jakości produktu.