Dyslipidemia aterogenna

Dyslipidemia aterogenna to zaburzenie lipidowe, które zostaje wykryte podczas badania krwi, a dokładnie lipidogramu. Jest to dolegliwość, która może występować zarówno u młodszych, jak i starszych osób. W wyniku tego zaburzenia u chorego może dojść do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i pogorszenia jego rokowania. Co jeszcze warto wiedzieć o dyslipidemii aterogennej?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/dyslipidemia/

Czym charakteryzuje się dyslipidemia aterogenna?

Dyslipidemia aterogenna charakteryzuje się nieprawidłowymi wartościami profilu lipidowego. W wynikach badań objawia się wzrostem, poziomu trójglicerydów, wysokim poziomem VLDL, niskim poziomem HDL oraz nieprawidłowymi cząsteczkami LDL.

Dyslipidemia aterogenna nie ma typowych objawów, po których lekarz może łatwo ją rozpoznać. Najczęściej chorują na nią osoby, które są otyłe, borykają się na cukrzycę typu II czy mają zespół policystycznych jajników. Na rozwój choroby może również mieć wpływ przyjmowanie leków hormonalnych, moczopędnych, cyklosporyn oraz retinoidów.

Dyslipidemia aterogenna jest zaburzeniem, które wynika z nieprawidłowego stylu życia lub chorób współistniejących. Każdy u kogo występują czynniki ryzyka, powinien regularnie wykonywać lipidogram oraz morfologię. O jakich czynnikach ryzyka mowa? Chodzi głównie o:

  • nadwagę,
  • otyłość,
  • alkohol,
  • siedzący tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nieprawidłową dietę,
  • rodzinną hipercholesterolemie,
  • rodzinne obciążenia sercowo-naczyniowe.

Leczenie dyslipidemii aterogennej

Leczenie dyslipidemii aterogennej głównie opiera się na zmianie nawyków żywieniowych. Tylko dieta jest w stanie pomóc osobie, która boryka się z tą dolegliwością. Osoba chora na dyslipidemię aterogenną powinna unikać w swoim codziennym jadłospisie nasyconych kwasów tłuszczowych, łatwo przyswajalnych cukrów oraz produktów o wysokim cholesterolu. Oprócz diety istotny jest ruch, systematyczna aktywność fizyczna pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów lub utrzymać odpowiednią masę ciała.

Drugą metodą leczenia jest terapia farmakologiczna. W jej trakcie chory przyjmuje fibraty, satyny oraz kwas nikotynowy i jego pochodne. Są to preparaty, które skutecznie obniżają stężenie trójglicerydów we krwi.

Zobacz też: http://www.niezawal.pl/ostre-zapalenie-gardla-w-jaki-sposob-je-wyleczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here