Odżywki dla sportowców

Prowadząc aktywny tryb życia trzeba przykładać szczególną wagę do żywienia. Niestety, często zdarza się, że przy intensywnym treningu nie jest możliwe zapewnienie sobie wszystkich wymaganych składników odżywczych samym jedzeniem. Co należy wtedy zrobić? Z pomocą przychodzi suplementacja, która nie tylko pomoże uzupełnić niedobory, ale może również znacznie podnieść sportowe wyniki. Jakie są najpopularniejsze rodzaje odżywek?

Odżywka białkowa

Białko to jeden z podstawowych budulców mięśni, jego duża podaż jest szczególnie wskazana w przypadku osób trenujących sporty siłowe, takie jak np. trójbój siłowy. Niestety, zapewnienie odpowiedniej ilości białka w diecie jest niezwykle trudne, szczególnie dla osób posiadających tak duże zapotrzebowania. Właśnie w takich sytuacjach pomoże odżywka białkowa. Czym jest? To bardzo łatwo przyswajalne białko w proszku. Zależnie od rodzaju, może być ono pochodzenia roślinnego lub odzwierzęcego. Warto pamiętać, by odżywki białkowej nie pić bezpośrednio po treningu, a przed jej spożyciem zjeść węglowodany, sprawi to, że białko dużo lepiej się wchłonie i umożliwi sprawniejszą regenerację.

Odżywka węglowodanowa

Są stosowane zwykle przed lub po treningu, by jak najszybciej uzupełnić niedobory energii. Ze względu na bardzo dużą łatwość i szybkość przygotowania, sprawią, że praktycznie nigdy nie pozostanie się bez energii potrzebnej do ćwiczeń. Odżywki węglowodanowe przydadzą się szczególnie osobą zabieganym oraz takim, które robią treningi o nieregularnych porach. Dzięki nim nie będzie trzeba martwić się brakiem posiłku przed lub po treningowego.

BCAA

Trzecim rodzajem odżywek są aminokwasy rozgałęzione. Dokładnie rzecz ujmując, są to trzy walina, izoleucyna oraz leucyna. Każde z nich ma inną funkcję w ludzkim organizmie, ale ostatecznie ich przyjmowanie sprowadza się do ochrony mięśni przed katabolizmem podczas treningu na czczo oraz długotrwałej redukcji. Kiedy należy je stosować by miały najlepsze efekty? Zaleca się spożycie na około godzinę przed treningiem lub zaraz po obudzeniu w przypadku ćwiczenia bez śniadania.

O czym pamiętać?

Podstawa to zakupy u sprawdzonego dostawcy. Dobry sklep z odżywkami dla sportowców to gwarancja dobrego produktu i dodatkowe wsparcie. Ponad to przyjmując odżywki bardzo ważne jest pamiętanie o diecie. Należy traktować je jako uzupełnienia, bądź zastępstwo posiłków w przypadku braku czasu, nie zaś jako ich substytut. Odpowiednio stosowane, mogą jednak bardzo pomóc każdej osobie uprawiającej sport zniwelować szanse na ewentualne niedobory w diecie. Trzeba pamiętać, by zawsze odpowiednio odmierzać przyjmowane porcje i pamiętać o kolejności stosowania poszczególnych odżywek. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie najlepszych możliwych efektów. O czym jeszcze pamiętać? W przypadku osób nie tolerujących laktozy nie należy stosować białka serwetkowego, ponieważ może wywoływać problemy żołądkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here