cukier
fot. pixabay.com

Wina za nasze dodatkowe i całkiem zbędne kilogramy obarczamy zazwyczaj słodycze. To cukier jest dla nas wrogiem numer jeden w walce o smukłą sylwetkę. Czy słusznie? I czym możemy go zastąpić, by choć trochę osłodzić sobie życie bez negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia?

Zobacz też: http://trzypion.pl/czy-zamienniki-cukru-pomoga-nam-w-walce-z-otyloscia/

Dlaczego cukier nam szkodzi

Zgubne konsekwencje spożywania cukru dla naszego organizmu są znane powszechnie. Niestety też, jest ich sporo. Cukier sprzyja rozwijaniu się próchnicy, przyczynia się do nadwagi, jest bardzo kaloryczny, ale syci na krótki czas. Najgorsze jest jednak to, że cukier uzależnia. Od najmłodszych lat przyzwyczajamy się do słodkiego smaku, więc owoce nieposłodzenie nam nie smakują. Nawet owoce, które zawierają w sobie naturalne cukry, słodzimy, bo są dla nas zbyt kwaśne czy gorzkie. Napoje gazowane z kolei zawierają ogromne dawki cukru, którego nawet nie czujemy, trudno nam się więc zorientować, ile cukru spożywamy każdego dnia. Cukier jest niemal w każdym kupnym produkcie. 

Czy słodziki faktycznie nam służą

W kontekście tych negatywnych skutków spożywania cukru cieszy fakt, że zwracamy coraz większą uwagę na ten problem. Robimy to głównie z chęci zachowania szczupłej sylwetki, ale również coraz częściej motywacją jest nasze zdrowie. 

Na popularności zyskują więc zamienniki cukru. Jako pierwsze do obiegu weszły słodziki. Przez pierwsze lata były zachwalane i polecane jako zdrowy zamiennik. Dzisiaj wiemy juz jednak, niestety, że wpływ słodzików na nasz organizm wcale nie jest taki dobry. Okazuje się, że zawarte w słodzikach substancje mogą być odpowiedzialne za wysokie ciśnienie tętniczy, rozwój  cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zdrowe zamienniki cukru

Jakie są zatem zdrowe alternatywy dla cukru i słodzików? Przede wszystkim warto sięgać po naturalne słodziwa jak miód, syrop z agawy, syrop klonowy. Do ciast, koktajli, deserów możemy dodać daktyle, które zawierają dużo naturalnych cukrów, a są dość neutralne w smaku. Dobrym zamiennikiem, który w dodatku chroni nasze zęby, jest ksylitol. 

Przeczytaj też: https://www.zouza.pl/jak-zamaskowac-szerokie-biodra/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here